Додаткові санкції проти Росії Image

Додаткові санкції проти Росії

Після семи пакетів санкцій, запроваджених урядом проти Росії, 6 жовтня 2022 року також було запроваджено восьмий пакет санкцій. Ці санкції доповнюють заходи, запроваджені проти Росії у 2014 році за анексію Криму та невиконання Мінських угод. Заходи зосереджені на економічних санкціях і дипломатичних заходах. Нові санкції спрямовані на визнання неурядовими територій Донецької та Луганської областей України та направлення туди російських військ. У цьому блозі ви можете прочитати, які санкції були додані та що це означає як для Росії, так і для ЄС.

Попередні санкції за секторами

Санкційний список

ЄС наклав обмеження на певних осіб, компанії та організації. Список[1] обмежень було кілька разів розширено, тому бажано ознайомитися з ним перед тим, як вести бізнес з російською юридичною особою.

Продукти харчування (агропродовольчі)

Що стосується агропродовольчої галузі, то існує заборона на імпорт морепродуктів і алкогольних напоїв з Росії, а також заборона на експорт різноманітної продукції декоративних рослин. До них відносяться цибулини, бульби, троянди, рододендрони та азалії.

Оборони

Існує заборона на імпорт та експорт зброї та супутніх товарів, які надають послуги та підтримку. Крім того, заборонено продаж, постачання, передачу та експорт цивільної вогнепальної зброї, її основних частин і боєприпасів, військової техніки та обладнання, воєнізованої техніки та запасних частин. Він також забороняє постачання певних продуктів, технологій, технічну підтримку та брокерську діяльність, пов’язану з продуктами, які можна використовувати для «подвійного використання». Подвійне використання означає, що товари можуть використовуватися як для звичайного, так і для військового використання.

Енергетичний сектор

Енергетичний сектор включає діяльність, пов’язану з розвідкою, видобутком, розповсюдженням у Росії або видобутком нафти, природного газу чи твердого викопного палива. Але також виробництво або розповсюдження в Росії продуктів з твердого палива, продуктів переробки нафти або газу. А також будівництво та будівництво об’єктів або встановлення обладнання для, або надання послуг, обладнання чи технологій для діяльності, пов’язаної з виробництвом електроенергії чи електроенергії.

Здійснення нових інвестицій у всю російську енергетику заборонено. Крім того, існують далекосяжні експортні обмеження на обладнання, технології та послуги в енергетичному секторі. Також існує заборона на експорт певного обладнання, технологій і послуг для технологій переробки нафти, глибоководної розвідки та видобутку нафти, розвідки та видобутку нафти в Арктиці та проектів зі сланцевої нафти в Росії. Нарешті, з'явиться заборона на купівлю, імпорт і пересилання сирої нафти та продуктів її переробки з Росії.

Фінансовий сектор

Заборонено надавати позики, бухгалтерський облік, податкові консультації, консультаційні та інвестиційні продукти уряду Росії, Центральному банку та пов’язаним особам/організаціям. Крім того, довірчі компанії не можуть надавати послуги цій групі. Крім того, їм більше не дозволяється торгувати цінними паперами, а кілька банків були відключені від міжнародної платіжної системи SWIFT.

Промисловість і сировина

Заборона на імпорт стосується цементу, добрив, викопного палива, авіаційного палива та вугілля. Великі компанії в машинобудівному секторі повинні дотримуватися додаткових санкцій. Також заборонено ввозити до Росії певну техніку.

транспорт

Авіаційні деталі та ремонт, супутні фінансові послуги та додаткові товари, що використовуються в авіації. Повітряний простір ЄС також закритий для російських літаків. Також санкції діють проти великих компаній авіаційної галузі. Крім того, діє заборона на автомобільні перевезення для російських і білоруських транспортних компаній. Існують певні винятки, в тому числі для медичної, сільськогосподарської та харчової продукції, гуманітарної допомоги. Крім того, судна під російським прапором не мають доступу до портів ЄС. Також діють санкції проти великих компаній російського суднобудівного сектору.

Медіа

Кільком компаніям більше не дозволяється вести мовлення в ЄС, щоб протидіяти пропаганді та фейковим новинам.

Бізнес-послуги

Надання бізнес-послуг заборонено, якщо воно передбачає бухгалтерські, аудиторські послуги, податкові консультації, зв’язки з громадськістю, консультації, хмарні послуги та консультації з управління.

Мистецтво, культура та предмети розкоші

У цьому секторі заморожені товари, які належать людям із санкційного списку. Також заборонені транзакції та експорт предметів розкоші особам, компаніям і організаціям у Росії або для використання в Росії.

Нові заходи з 6 жовтня 2022 року

Нові товари внесено до списку імпорту та експорту. Також введено обмеження на морське транспортування російської нафти для третіх країн. Також введено додаткові обмеження на торгівлю та послуги Росії.

Продовження заборони на імпорт та експорт

Незаконним стане ввезення сталевої продукції, целюлози, паперу, пластику, елементів для ювелірної промисловості, косметики та сигарет. Ці товари будуть додані до існуючого списку як розширення. Також буде обмежено перевезення додаткових вантажів, які використовуються в авіаційному секторі. Крім того, розширено заборону на експорт товарів, які можуть бути використані для подвійного використання. Це має на меті обмежити військово-технологічне зміцнення Росії та розвиток її сектору оборони та безпеки. Список тепер включає певні електронні компоненти, додаткові хімічні речовини та товари, які можуть бути використані для смертної кари, тортур чи іншого жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження.

Російський морський транспорт

Російський реєстр судноплавства також буде заборонений до операцій. Нові санкції забороняють морську торгівлю до третіх країн сирою нафтою (станом на грудень 2022 року) і нафтопродуктами (станом на лютий 2023 року), що походять або експортуються з Росії. Технічна допомога, фінансування брокерських послуг і фінансова допомога також можуть не надаватися. Однак таке транспортування та послуги можуть надаватися, коли нафта або нафтопродукти купуються за попередньо встановленою верхньою ціною або нижче. Цієї санкції ще немає, але законодавча база вже є. Він почне діяти лише тоді, коли буде встановлено цінову стелю на європейському рівні.

Юридична порада

Тепер Росії заборонено надавати юридичні консультації. Проте представництво, консультування з підготовки документів або перевірка документів у контексті юридичного представництва не підпадають під юридичні консультації. Про це йдеться в роз’ясненні щодо юридичних консультацій нового пакету санкцій. Справи або провадження в адміністративних органах, судах чи інших належним чином створених офіційних трибуналах, або в арбітражних або посередницьких процедурах також не вважаються юридичними порадами. 6 жовтня 2022 року Асоціація адвокатів Нідерландів повідомила, що вона все ще розглядає наслідки для адвокатської професії набрання чинності цією санкцією. На даний момент рекомендується проконсультуватися з деканом Нідерландської асоціації юристів, якщо ви бажаєте допомогти/консультувати російського клієнта.

Archiтектів та інженерів

Архітектурні та інженерні послуги включають послуги з містобудування та ландшафтної архітектури, а також науково-технічні консультаційні послуги, пов’язані з інженерією. Його обмежують шляхом заборони надання архітектурних та інженерних послуг, а також консалтингових послуг з ІТ та юридичних консультацій. Однак надання технічної допомоги все одно буде дозволено щодо товарів, які експортуються до Росії. Продаж, постачання, передача або експорт цих товарів не повинні бути заборонені цим Регламентом, коли надається технічна допомога.

Послуги ІТ-консалтингу

До них відноситься встановлення комп’ютерного обладнання. Розглянемо також допомогу зі скаргами щодо встановлення апаратного забезпечення та мереж. «ІТ-консультаційні послуги» включають консультаційні послуги, пов’язані зі встановленням комп’ютерного обладнання, послуги з впровадження програмного забезпечення. Загалом, це також включає розробку та впровадження програмного забезпечення. Крім того, заборонено надавати послуги гаманця, облікового запису та зберігання криптоактивів для росіян або осіб, які проживають у Росії, незалежно від загальної вартості криптоактивів.

Інші санкції

Серед інших запроваджених заходів – можливість внесення до санкційного списку осіб та організацій, які сприяють уникненню санкцій. Крім того, існує заборона на участь жителів ЄС у радах директорів деяких російських державних компаній. До санкційного списку також внесено кілька фізичних та юридичних осіб. Серед них представники російського оборонного сектору, відомі особи, які поширюють дезінформацію про війну, а також причетні до організації незаконних референдумів.

Рада також вирішила розширити географічну сферу дії санкцій 23 лютого, включаючи, зокрема, заборону на імпорт товарів з неурядових Донецької та Луганської областей, на непідконтрольні території Запорізької та Херсонської областей. Заходи щодо осіб, причетних до підриву або загрози територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, діють до 15 березня 2023 року.

Контакти

За певних обставин існують винятки щодо наведених вище санкцій. Чи хотіли б ви дізнатися більше про це? Тоді не соромтеся звертатися до нашого Тома Мівіса за адресою tom.meevis@lawandmore.nl або Максим Ходак за адресою maxim.hodak@lawandmore.nl або зателефонуйте нам за номером +31 (0)40-3690680.

[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02014R0269-20220721

Law & More