Альтернативні форми вирішення спорів: чому і коли обирати арбітраж?

Альтернативні форми вирішення спорів

Чому і коли вибрати арбітраж?

Коли сторони перебувають у конфліктній ситуації і не можуть вирішити це питання самостійно, наступним кроком зазвичай є звернення до суду. Однак конфлікти між сторонами можна вирішити різними способами. Одним із таких методів вирішення суперечок є арбітраж. Арбітраж є формою приватного правосуддя і, таким чином, альтернативою судочинству.

Альтернативні форми вирішення спорів: чому і коли обирати арбітраж?

Але чому б ви обрали арбітраж замість звичного законного шляху?

Арбітражна процедура принципово відрізняється від судової. Наступні пункти не лише описують відмінності між двома способами вирішення спорів, але також висвітлюють переваги арбітражу:

  • експертиза. Різниця від судочинства полягає в тому, що в арбітражі конфлікт вирішується поза судом. Сторони можуть самі призначати (непарну кількість) незалежних експертів. Вони утворюють арбітражний комітет (або арбітражну комісію), який вирішує конфлікт. На відміну від судді, експерти або арбітри працюють у відповідній галузі, в якій відбувається суперечка. Як результат, вони мають прямий доступ до тих конкретних знань та знань, які необхідні для врегулювання нинішнього конфлікту. І оскільки суддя зазвичай не має таких специфічних знань, у судових процесах часто трапляється, що суддя вважає за необхідне бути поінформованим експертами про певні частини спору. Таке розслідування, як правило, спричиняє значну затримку процедури, а також пов'язане з високими витратами.
  • Прискорений запис. Крім затримок, наприклад із залученням експертів, сама процедура зазвичай займає досить тривалий час перед звичайним суддею. Адже самі процедури регулярно відкладаються. Часто трапляється, що судді, з невідомих сторонам причин, вирішують перенести рішення один чи кілька разів на шість тижнів. Отже, середня процедура може зайняти один-два роки. Арбітраж займає менше часу, і його часто можна врегулювати протягом шести місяців. Також немає можливості подати апеляцію в арбітраж. Якщо арбітражний комітет прийме рішення, конфлікт закінчується, і справа буде закрита, що зводить тривалі та дорогі процедури до мінімуму. Це відрізняється лише в тому випадку, якщо сторони прямо погоджуються між собою щодо можливості оскарження.
  • У випадку арбітражу сторони самі несуть витрати на процедуру та використання експертних арбітрів. У першу чергу ці витрати можуть виявитись вищими для сторін, ніж витрати на звернення до звичайних судів. Адже арбітрам зазвичай доводиться платити за годину. Однак у довгостроковій перспективі витрати на арбітражне провадження для сторін можуть бути нижчими, ніж витрати в судових процесах. Зрештою, не тільки судова процедура вимагає більше часу, а тому процесуальні дії, але в цьому випадку можуть знадобитися зовнішні експерти, що означає збільшення витрат. Якщо ви виграєте арбітражну процедуру, арбітри також можуть передати всі або частину витрат, які ви зробили в цій процедурі, іншій стороні.
  • Що стосується звичайних судових процесів, слухання в принципі є відкритими для громадськості, а рішення провадження часто публікуються. Такий перебіг подій може бути небажаним у вашій ситуації, враховуючи можливі матеріальні чи нематеріальні збитки. У разі арбітражу сторони можуть гарантувати, що зміст та результат справи залишаються таємними.

Інше питання коли чи може бути розумним вибрати арбітраж замість звичного юридичного шляху? Це може бути, коли мова йде про конфлікт у конкретних галузях. Зрештою, з різних причин такий конфлікт зазвичай вимагає не тільки вирішення за короткий проміжок часу, але і, перш за все, експертизу, яка може бути гарантована і надана в арбітражній процедурі для досягнення рішення. Арбітражне право - це окрема галузь спорту, яка часто використовується в бізнесі, будівництві та нерухомості.

З огляду на вищезазначені моменти, для сторін важливо при укладанні угоди звертати увагу не лише на комерційні чи фінансові аспекти, а й враховувати ситуацію вирішення спорів. Ви подаєте будь-який спір з іншою стороною до звичайного суду або вибираєте арбітраж? Якщо ви обираєте арбітраж, розумно встановити арбітражне застереження у письмовій формі в договорі або загальних умовах на початку відносин з іншою стороною. Результатом такого арбітражного застереження є те, що звичайний суд повинен визнати себе неправосудним, якщо, незважаючи на обов'язкове арбітражне застереження, сторона подає до нього спір.

Крім того, якщо незалежні арбітри винесли рішення у вашій справі, важливо пам’ятати, що це рішення є обов'язковим для сторін. Це означає, що обидві сторони повинні дотримуватися вироку арбітражного комітету. Якщо цього не зробити, арбітражний комітет може попросити суд зобов’язати сторони зробити це. Якщо ви не згодні з рішенням, ви не можете подати свою справу до суду після закінчення арбітражної процедури.

Ви не впевнені, чи погода на арбітраж є хорошим вибором у вашій справі? Будь ласка, зв'яжіться зі службою Law & More спеціалістів. Ви також можете зв’язатися Law & More якщо ви хочете скласти арбітражну угоду або перевірити її, або якщо у вас є питання щодо арбітражу. Ви також можете знайти більше інформації про арбітраж на нашому сайт арбітражного закону.

Law & More