ваш-працівник-хворий

Як роботодавець, чи можете ви відмовитись повідомити свого працівника про захворювання?

Регулярно трапляється, що роботодавці сумніваються у тому, що їхні працівники повідомляють про свою хворобу. Наприклад, через те, що працівник часто повідомляє про хворобу в понеділок або п’ятницю, або тому, що існує виробнича суперечка. Вам дозволяється ставити під сумнів звіт про хворобу свого працівника та призупиняти виплату заробітної плати, поки не буде встановлено, що працівник насправді хворий? Це важливе питання, з яким стикаються багато роботодавців. Це також важливе питання для працівників. Вони, в принципі, мають право на подальшу виплату заробітної плати без будь-якої роботи. У цьому блозі ми розглянемо низку прикладів ситуацій, коли ви можете відмовити у звіту про хворобу свого працівника або що краще робити у разі сумнівів.

Повідомлення про хворобу не було зроблено відповідно до чинних процедурних норм

Загалом, працівник повинен повідомити роботодавця про свою хворобу особисто та усно. Потім роботодавець може запитати у працівника, як довго триватиме хвороба, і на підставі цього можуть бути укладені домовленості щодо роботи, щоб вона не залишалася валятися. Якщо трудовий договір або будь-який інший застосовний нормативний акт містить додаткові правила щодо повідомлення про хворобу, працівник повинен, в принципі, також дотримуватися цих вимог. Якщо працівник не дотримується конкретних норм щодо повідомлення про хворих, це може зіграти певну роль у питанні, чи ви, як роботодавець, правильно відмовили у звіті про хворобу свого працівника.

Працівник насправді сам не хворий, але повідомляє, що хворий

У деяких випадках працівники повідомляють про хворобу, коли вони самі насправді взагалі не хворіють. Наприклад, ви можете подумати про ситуацію, коли ваша співробітниця повідомляє про хворобу, оскільки її дитина хвора, і вона не може домовитись про няню. В принципі, ваш працівник не хворий і непрацездатний. Якщо з пояснення вашого працівника ви легко можете визначити, що існує інша причина, крім власної втрати працездатності працівника, яка заважає працівникові з’являтися на роботі, ви можете відмовити у повідомленні про хворих. У такому випадку, будь ласка, врахуйте, що ваш працівник може мати право на відпустку на лихо або короткочасну відпустку. Важливо чітко домовитись, яку форму відпустки прийме ваш працівник.

Співробітник хворий, але звичайна діяльність все одно може здійснюватися

Якщо ваш співробітник повідомляє про хворобу, і ви можете з розмови зрозуміти, що насправді є хвороба, але це не настільки серйозно, що звичайна робота не може бути виконана, ситуація дещо складніша. Тоді питання в тому, чи є непрацездатність. Працівник непрацездатний лише в тому випадку, якщо внаслідок фізичної або психічної вади він або вона вже не в змозі виконувати роботу, яку він / вона повинен виконувати згідно трудового договору. Ви можете подумати про ситуацію, коли ваш працівник вивихнув щиколотку, але, як правило, вже має сидячу робочу функцію. Однак у принципі ваш співробітник все одно міг би працювати. У деяких випадках, можливо, доведеться надати додаткові зручності. Найрозумніше, що потрібно зробити - це домовитись про це зі своїм працівником. Якщо не вдається домовитись разом, а ваш працівник дотримується своєї позиції, що він і так не може працювати, радимо прийняти звіт про лікарняний та звернутися безпосередньо до лікаря компанії або лікаря з охорони праці за порадою щодо придатності вашого працівника для власної функції або для відповідної функції.

Працівник хворіє за намірами або з власної вини

Також можуть траплятися ситуації, коли ваш працівник хворіє за намірами або з власної вини. Наприклад, ви могли б подумати про ситуації, коли ваш працівник переживає косметичну операцію або хворіє внаслідок надмірного вживання алкоголю. Закон передбачає, що ви, як роботодавець, не зобов'язані продовжувати виплачувати заробітну плату, якщо хвороба спричинена умислом працівника. Однак цей намір потрібно розглядати стосовно захворіти, і це навряд чи колись буде. Навіть якщо це так, вам як роботодавцю дуже важко це довести. Для роботодавців, які платять більше законного мінімуму у разі хвороби (70% зарплати), розумно включити до трудового договору, що працівник не має права на позазаконну частину заробітної плати під час хвороби, якщо хвороба виникла з вини працівника з власної вини або недбалості.

Працівник хворий через виробничі суперечки або погану оцінку

Якщо ви підозрюєте, що ваш працівник повідомляє про хворобу через виробничу суперечку або, наприклад, нещодавню погану оцінку, розумно обговорити це зі своїм працівником. Якщо ваш співробітник не готовий до розмови, розумно прийняти лікарняний та негайно зателефонувати до лікаря компанії або лікаря з охорони праці. Лікар зможе оцінити, чи насправді ваш працівник непридатний до роботи, та проконсультувати вас щодо можливостей якнайшвидшого повернення вашого працівника на роботу.

У вас недостатньо інформації для оцінки звіту про хворобу

Ви не можете зобов'язувати працівника повідомляти про характер своєї хвороби або лікування. Якщо ваш співробітник не відповідає на це питання, це не є підставою для відмови повідомити про свою хворобу. Що ви, як роботодавець, можете зробити в такому випадку, це якомога швидше зателефонувати до лікаря компанії або лікаря з охорони праці. Однак працівник зобов’язаний співпрацювати з оглядом лікаря компанії чи лікаря з охорони праці та надавати їм необхідну (медичну) інформацію. Як роботодавець ви можете запитати, коли працівник розраховує на можливість повернення на роботу, коли і як можна залучити працівника, чи може працівник все ще виконувати певну роботу та чи причиною хвороби є відповідальна третя особа .

Ви сумніваєтесь у повідомленні працівника про хворобу чи не впевнені, чи зобов’язані ви продовжувати виплачувати заробітну плату? Будь ласка, зв'яжіться з юристами з питань трудового права Law & More безпосередньо. Наші юристи можуть надати вам правильну пораду та, якщо потрібно, допомогти вам у судових процесах. 

Law & More