Компенсація в кримінальному процесі

Чи зазнали ви збитків внаслідок злочину? Чи знаєте ви, що ви можете вимагати компенсацію не лише в цивільному, а й у кримінальному провадженні? Важливо знати свої права та способи отримання компенсації за збитки. У Нідерландах Кримінально-процесуальний кодекс (Sv) дозволяє жертвам злочинів вимагати компенсацію через кримінальні суди. Стаття 51f Кримінально-процесуального кодексу передбачає, що особи, яким кримінальним правопорушенням завдано прямої шкоди, можуть подати позов про компенсацію як потерпіла сторона у кримінальному провадженні проти обвинуваченого.

Як ви можете вимагати відшкодування збитків?

 1. Спільно: відшкодування шкоди в рамках кримінальної справи

Якщо прокурор вирішить притягнути обвинуваченого до кримінальної відповідальності за правопорушення, жертвою якого ви є, ви можете «приєднатися» до кримінального провадження як потерпіла сторона. Це означає, що ви вимагаєте компенсацію від обвинуваченого в рамках кримінальної справи. Ваш юрист складе цей позов під час консультації, використовуючи вашу інформацію та документи. Цей порядок був створений для потерпілих від кримінального правопорушення, щоб не було необхідності відкривати окреме провадження для відшкодування збитків. Ви можете бути присутніми на кримінальному процесі та пояснювати свою вимогу, але це не є обов’язковим. У тяжких злочинах жертви та родичі також мають право висловитися, щоб поділитися своїм досвідом і наслідками. Якщо суддя винесе вирок обвинуваченому, він також оцінить ваш позов.

Умови відшкодування у кримінальному провадженні

Подання позову про компенсацію в рамках кримінального провадження має особливі умови. Нижче ми пояснюємо ці умови, щоб ви краще зрозуміли, що потрібно для успішного вимагання компенсації як потерпілої сторони.

Допустимість

Щоб бути прийнятним, мають бути виконані такі умови:

 • Покарання або захід: обвинувачений має бути визнаний винним і застосовано покарання чи захід;
 • Прямий збиток: шкода повинна бути безпосередньо спричинена доведеним злочином;
 • Відсутність непропорційного тягаря: позов не повинен створювати непропорційний тягар для кримінального провадження.

Фактори, які мають значення в цьому контексті:

 • Розмір позову
 • Складність
 • Знання суддею цивільного права
 • Захист має достатню можливість спростувати позов

Вимоги до вмісту

 • Чіткий причинно-наслідковий зв'язок: повинен існувати чіткий причинно-наслідковий зв'язок між злочином і заподіяною шкодою. Шкода має бути прямим і явним результатом правопорушення;
 • Сильні докази: повинні бути вагомі докази вини правопорушника, що підвищує ймовірність задоволення позову кримінальним судом. Також повинні бути докази того, що відповідач несе відповідальність за шкоду;
 • Тягар доведення: потерпіла сторона повинна надати достатні докази для підтвердження збитку та зв'язку з правопорушенням. Важливе значення має належне обґрунтування позову.

Переваги об'єднання кримінальних проваджень

 • Проста процедура: Це відносно просто і швидше, ніж цивільне судочинство;
 • Власної колекції немає: Якщо претензію задоволено, вам не потрібно збирати гроші самостійно;
 • Ефективність і швидкість: це швидше, ніж окреме цивільне провадження, оскільки компенсація розглядається безпосередньо в кримінальній справі;
 • Економія витрат: приєднання в якості потерпілої сторони часто обходиться дешевше, ніж розпочати окремий цивільний позов;
 • Сильніша позиція доказів: у кримінальному провадженні докази збираються проти підсудного та подаються прокуратурою (ОМ). Ці докази також можуть служити підтвердженням вашої вимоги про компенсацію.

Недоліки об’єднання кримінальних проваджень

 • Прості пошкодження: можна відновити лише пошкодження, які легко визначити;
 • Невизначеність: Невизначеність щодо результату, якщо обвинуваченого буде виправдано

Заходи компенсації та схема авансових платежів

Коли присуджується компенсація, кримінальний суд часто виносить рішення про компенсацію. Це означає, що правопорушник має сплатити компенсацію державі, яка потім передає її жертві. Центральне судове агентство стягнення (CJIB) стягує ці суми з правопорушника від імені прокурора. Однак загальною проблемою є те, що правопорушник може бути неплатоспроможним, залишаючи жертву без компенсації.

Щоб частково вирішити цю проблему, CJIB виплачує решту суми жертві через вісім місяців за насильницькі та сексуальні злочини, незалежно від того, чи заплатив правопорушник. Ця схема, відома як «схема авансових платежів», діє з 2011 року і поширюється лише на фізичних осіб.

Для інших злочинів, таких як злочини проти власності, з 2016 року застосовується система передоплати з максимальною сумою 5,000 євро. Ця система допомагає потерпілим швидше отримати компенсацію та зменшує їхній емоційний тягар і витрати.

Хоча не всі жертви отримують повну вигоду, ця схема пропонує значні переваги перед цивільним позовом.

Види збитків

У кримінальному праві як матеріальні, так і нематеріальні збитки можуть бути відшкодовані за умови, що існує прямий причинний зв’язок із правопорушенням, а збитки є розумними та необхідними.

 1. Матеріальні збитки: Це покриває всі прямі фінансові витрати, понесені внаслідок злочину. Приклади включають витрати на лікування, втрату доходу, витрати на ремонт пошкодженого майна та інші витрати, які безпосередньо пов’язані зі злочином.
 2. Нематеріальна шкода: Це включає нефінансові збитки, такі як біль, горе та психологічні страждання. Компенсація за нематеріальну шкоду часто передбачає компенсацію за «біль і страждання».

В Law & More, ми допоможемо вам оцінити, чи придатні ваші предмети шкоди для позову про компенсацію за кримінальним законодавством. Не кожна шкода автоматично кваліфікується в межах кримінальної справи.

Можливі вироки у кримінальних провадженнях

Коли ви подаєте позов про відшкодування збитків у кримінальному процесі, суддя може прийняти кілька рішень:

 1. Присудження: суд присуджує повністю або частково відшкодування збитків і часто негайно виносить рішення про відшкодування збитків.
 2. Неприйнятний: суд оголошує позов про відшкодування збитків повністю або частково неприйнятним.
 3. Відмова: суд повністю або частково відхиляє позов про відшкодування збитків.

 

 1. Цивільний процес

Якщо кримінальний суд не задовольнить ваш позов повністю або якщо ви вирішите вимагати відшкодування збитків іншим шляхом, ви можете подати цивільний позов. Це окремий позов, у якому ви подаєте позов до відповідача про завдані збитки. Цивільне провадження часто має сенс для складних збитків, якщо є багато дискусій щодо причини збитків або якщо прокуратура вирішує не порушувати кримінальну справу. У таких випадках не завжди вдається отримати відшкодування (повної) шкоди в межах кримінального провадження.

Переваги цивільного процесу

 • Ви можете вимагати повного відшкодування збитків;
 • Більше можливостей для обґрунтування збитків, наприклад, за допомогою експертних свідчень.

Недоліки цивільного процесу

 • Витрати часто вищі;
 • Ви повинні самостійно стягнути компенсацію з іншої сторони.

 

 1. Фонд відшкодування шкоди насильницькими злочинами

Жертви жертв тяжких насильницьких і моральних злочинів можуть подати заяву на компенсацію з Фонду відшкодування збитків для жертв насильницьких злочинів. Цей фонд виплачує одноразову допомогу на основі характеру травми, а не фактичної шкоди. Зазвичай фонд приймає рішення протягом шести місяців і виплачує допомогу негайно. Можна подати заяву до Фонду відшкодування шкоди, а також подати позов у ​​кримінальній чи цивільній справі. Важливо зазначити, чи отримали ви вже компенсацію від кривдника, оскільки подвійна компенсація не допускається. Ми також можемо допомогти вам скласти заявку.  

 

Як Law & More може допомогти вам із компенсацією у кримінальному провадженні

 1. Оцінка вимог про відшкодування збитків: Ми можемо допомогти вам визначити, чи придатні ваші вимоги про відшкодування шкоди для подання позову про компенсацію у кримінальному праві;
 2. Юридична порада: Пропонуємо експертну юридичну консультацію щодо обґрунтованості Вашого позову в рамках кримінального провадження та чи доцільніше йти в цивільному суді;
 3. Підготовка претензії: Ми гарантуємо, що ваша претензія є обґрунтованою з необхідною документацією та супровідними документами, що підвищує шанси на успішне судове рішення. Ми допомагаємо вам визначити збитки, зібрати підтверджуючі документи, підготувати претензію та подати форму приєднання.
 4. Супровід під час судових засідань: Ми супроводжуємо вас під час судових засідань і гарантуємо, що ваші інтереси будуть представлені найкращим чином.

Зв'яжіться з нами

У вас є запитання щодо компенсації у кримінальному чи цивільному процесі? Якщо так, не соромтеся звертатися до юристів за адресою Law & More.

Law & More