Позбавлення батька батьківських прав: чи можливо це?

Позбавлення батька батьківських прав: чи можливо це?

Якщо батько не може піклуватися та виховувати дитину або дитина перебуває під серйозною загрозою для свого розвитку, може настати позбавлення батьківських прав. У деяких випадках посередництво чи інша соціальна допомога можуть запропонувати рішення, але позбавлення батьківських прав є логічним вибором, якщо це не вдається. За яких умов може бути припинено опіку батька? Перш ніж ми зможемо відповісти на це питання, нам потрібно точно знати, що таке батьківські повноваження і що вони включають в себе.

Що таке батьківська влада?

Коли ви маєте опіку над дитиною, ви можете приймати важливі рішення, що стосуються дитини. Це, наприклад, вибір школи та рішення щодо догляду та виховання. До певного віку ви також несете відповідальність за будь-яку шкоду, заподіяну вашою дитиною. При спільній опіці обоє батьків несуть відповідальність за виховання дитини та догляд за нею. Якщо лише один із батьків має опіку, ми говоримо про одноосібну опіку.

Коли дитина народжується, мати автоматично отримує опіку над нею. Якщо мати одружена або перебуває в зареєстрованому партнерстві, батько також має опіку від народження. Батько не має автоматичної опіки у випадках, коли батьки не перебувають у шлюбі чи зареєстрованому партнерстві. Тоді батько має попросити це за згодою матері.

Примітка: Батьківська опіка залежить від того, чи батько визнав дитину. З цього приводу часто виникає велика плутанина. Перегляньте інший наш блог «Підтвердження та батьківські повноваження: пояснення відмінностей».

Відмова батька від батьківських повноважень

Якщо мати не бажає, щоб батько отримав опіку над дитиною за згодою, мати може відмовитися від такої згоди. У цьому випадку батько може отримати опіку тільки через суд. Тоді останньому доведеться найняти свого адвоката, щоб звернутися до суду за дозволом.

Примітка! У вівторок, 22 березня 2022 року, Сенат схвалив законопроект, який дозволяє неодруженим партнерам мати законну спільну опіку після визнання своєї дитини. Неодружені та незареєстровані партнери автоматично отримають спільну опіку після визнання дитини, коли цей закон набуде чинності. Однак цей закон досі не набув чинності.

Коли закінчуються батьківські повноваження?

Батьківські права припиняються в таких випадках:

  • Коли дитина досягла 18 років. Таким чином, дитина офіційно є повнолітньою і може сама приймати важливі рішення;
  • Якщо дитина вступає в шлюб до досягнення 18 років. Для цього потрібен спеціальний дозвіл, оскільки дитина стає повнолітньою перед законом через шлюб;
  • Коли 16- або 17-річна дитина стає одинокою матір'ю, і суд задовольнить заяву про визнання її повнолітньою.
  • Через звільнення або позбавлення батьківської опіки над однією чи кількома дітьми.

Позбавлення батька батьківських прав

Чи хоче мати забрати опіку у батька? Якщо так, то з цією метою має бути розпочато клопотання до суду. Оцінюючи ситуацію, головне питання судді полягає в тому, чи відповідатимуть зміни інтересам дитини. В принципі, для цього суддя використовує так званий «критерій затиску». Суддя має велику свободу для зважування інтересів. Перевірка критерію складається з двох частин:

  • Існує неприйнятний ризик того, що дитина опиниться в пастці або загублена між батьками, і не очікується, що це покращиться достатньою мірою в осяжному майбутньому, або зміна опіки в іншому випадку необхідна в найкращих інтересах дитини.

В принципі, до цього заходу вдаються лише в ситуаціях, які дуже шкідливі для дитини. Це може включати одну або декілька з таких дій:

  • Шкідлива/злочинна поведінка щодо або в присутності дитини;
  • Шкідлива/злочинна поведінка на рівні колишнього партнера. Поведінка, яка гарантує, що від іншого батька, який є опікуном, не можна очікувати (більше) консультації з батьком, який завдає шкоди;
  • Затримка або (немотивоване) блокування важливих для дитини рішень. Недосяжність для консультації або «невідстежуваність»;
  • Поведінка, яка спонукає дитину до конфлікту лояльності;
  • Відмова від допомоги батькам між собою та/або дитині.

Чи є припинення опіки остаточним?

Припинення тримання під вартою зазвичай є остаточним і не передбачає застосування тимчасового заходу. Але якщо обставини змінилися, батько, який втратив опіку, може просити суд «відновити» опіку. Звичайно, батько повинен продемонструвати, що тим часом він здатний нести (назавжди) відповідальність за догляд і виховання.

Юрисдикція

У прецедентному праві рідко трапляються випадки, коли батька позбавляють батьківських прав або відмовляють у них. Погане спілкування між батьками більше не здається вирішальним. Ми також все частіше бачимо, що навіть коли більше немає контакту між дитиною та другим батьком, суддя все ще зберігає батьківські повноваження; щоб не розірвати цю «останню краватку». Якщо батько дотримується звичайних манер, бажає і доступний для консультації, прохання про одноосібну опіку мало шансів на успіх. Якщо, з іншого боку, є достатньо доказів проти батька щодо шкідливих подій, які свідчать про те, що спільна батьківська відповідальність не працює, тоді запит буде набагато успішнішим.

Висновок

Поганих стосунків між батьками недостатньо, щоб позбавити батька батьківської влади. Модифікація опіки очевидна, якщо існує ситуація, коли діти потрапили в пастку або загубилися між батьками, і в цьому немає покращення в короткостроковій перспективі.

Якщо мати бажає змінити опіку, дуже важливо, як вона порушить це провадження. Суддя також розгляне її внесок у ситуацію та дії, які вона вжила, щоб змусити батьківську владу спрацювати.

У вас виникли запитання за цією статтею? Якщо так, зв’яжіться з нашими сімейні адвокати без будь-яких зобов'язань. Ми будемо раді проконсультувати та скерувати вас.

 

Law & More