Розлучення та піклування батьків. Що вам потрібно знати?

Ви одружені чи маєте зареєстроване партнерство? У цьому випадку наш закон базується на принципі догляду та виховання дітей обома батьками, згідно зі статтею 1: 247 BW. Щороку близько 60,000 1 дітей стикаються з розлученням з батьками. Однак навіть після розлучення діти мають право на однаковий догляд та виховання як батьків, так і батьків, які мають спільне піклування, продовжують спільно здійснювати ці повноваження відповідно до статті 251: XNUMX Цивільного кодексу Нідерландів. На відміну від минулого, батьки залишаються відповідальними за спільні батьківські повноваження.

Розлучення та піклування батьків. Що вам потрібно знати?

Опіку над батьками можна охарактеризувати як сукупність прав та обов’язків, які мають батьки щодо виховання та піклування про своїх неповнолітніх дітей, і стосується таких аспектів: особа неповнолітнього, управління його активами та представництво в цивільних актах як та позасудовий. Більш конкретно, це стосується відповідальності батьків за розвиток особистості, психічного та фізичного благополуччя та безпеки дитини, що виключає застосування будь-якого психічного чи фізичного насильства. Крім того, з 2009 року опіка також включає обов'язок батьків покращити розвиток зв'язку між дитиною та іншим батьком. Адже законодавець вважає, що в найкращих інтересах дитини є особисті контакти з обома батьками.

Тим не менше, можливі ситуації, коли продовження батьківських повноважень і, таким чином, особистий контакт з одним із батьків після розлучення неможливий або бажаний. Ось чому стаття 1: 251а Нідерландського цивільного кодексу містить, на виняток із принципу, можливість вимагати від суду призначити спільне піклування над дитиною одному з батьків після розлучення. Оскільки це виняткова ситуація, суд надасть батьківські повноваження лише з двох причин:

  1. якщо існує неприйнятний ризик того, що дитина потрапить у пастку або загубиться між батьками, і не очікується, що в осяжному майбутньому буде досягнуто достатнього покращення, або
  2. якщо зміна опіки в іншому випадку необхідна в інтересах дитини.

The first criterion

The first criterion has been developed in case law and  the assessment of whether this criterion is met, is very casuistically. For example, the lack of good communication between the parents and the simple failure to comply with the parental access arrangement does not automatically mean that in the best interest of the child, parental authority must be assigned to one of the parents.[1] While requests for the removal of joint custody and the granting of sole custody to one of the parents in cases where any form of communication was completely absent[2], it was likely that there was serious domestic violence, stalking, threats[3] or in which the caring parent systematically frustrated with the other parent[4], were granted. With regard to the second criterion, the reasoning must be substantiated by sufficient facts that single-head parental authority is necessary in the best interests of the child. An example of this criterion is the situation in which important decisions have to be made about the child and the parents are not able to consult about the child in the foreseeable future and to allow decision-making to take place adequately and with promptness, which is contrary to the interests of the child.[5] In general, the judge is reluctant to convert joint custody into one-headed custody, certainly in the first period after the divorce.

Ви хочете мати батьківський авторитет над своїми дітьми після розлучення? У такому випадку вам слід розпочати провадження, подавши до суду клопотання про отримання батьківських повноважень. Петиція повинна містити причину, через яку ви хочете отримати лише опіку над дитиною. Для цієї процедури потрібен адвокат. Ваш адвокат готує запит, визначає, які додаткові документи він повинен додати та подає запит до суду. Якщо було подано клопотання про одноосібне піклування, інший батько або інші зацікавлені сторони отримають можливість відповісти на цей запит. Потрапляючи до суду, процедура надання батьківських повноважень може зайняти тривалий час: мінімум від 3 місяців до більше 1 року, залежно від складності справи.

У серйозних конфліктних справах суддя зазвичай просить Раду з питань догляду за дітьми та захисту дітей провести розслідування та надати поради (стаття 810, параграф 1 DCCP). Якщо рада ініціює розслідування на прохання судді, це за визначенням призведе до затримки розгляду справи. Метою такого розслідування Комітетом з питань догляду та захисту дітей є підтримка батьків у вирішенні конфлікту щодо опіки та піклування в найкращих інтересах дитини. Тільки якщо це не призведе до результатів протягом 4 тижнів, рада приступить до збору необхідної інформації та видачі поради. Згодом суд може задовольнити або відхилити клопотання про батьківські повноваження. Зазвичай суддя задовольняє клопотання, якщо він вважає, що умови клопотання виконані, немає жодного заперечення проти клопотання про піклування та опіка відповідає найкращим інтересам дитини. В інших випадках суддя відхилить клопотання.

At Law & More ми розуміємо, що розлучення для вас - емоційно важкий час. У той же час розумно думати про батьківську владу над своїми дітьми. Важливо добре розуміти ситуацію та варіанти. Law & More може допомогти вам визначити своє правове становище та, за бажання, взяти з рук заяву про отримання повноважень батьків-одинаків. Ви впізнаєте себе в одній із ситуацій, описаних вище, чи хочете ви бути єдиним із батьків, які здійснюють опіку над своєю дитиною, або у вас є якісь інші запитання? Зверніться до юристів Law & More.

[1] HR 10 september 1999, ECLI:NL:HR:1999:ZC2963; HR 19 april 2002, ECLI:NL:PHR:2002:AD9143.

[2] HR 30 september 2011, ECLI:NL:HR:2011:BQ8782.

[3] Hof ’s-Hertogenbosch 1 maart 2011, ECLI:NL:GHSGR:2011:BP6694.

[4] HR 9 juli 2010 ECLI:NL:HR:2010:BM4301.

[5] Hof Amsterdam 8 augustus 2017, ECLI:NL:GHAMS:2017:3228.

частка