Розлучення та піклування батьків. Що вам потрібно знати?

Розлучення та піклування батьків. Що вам потрібно знати?

Ви одружені чи маєте зареєстроване партнерство? У цьому випадку наш закон базується на принципі догляду та виховання дітей обома батьками, згідно зі статтею 1: 247 BW. Щороку близько 60,000 1 дітей стикаються з розлученням з батьками. Однак навіть після розлучення діти мають право на однаковий догляд та виховання як батьків, так і батьків, які мають спільне піклування, продовжують спільно здійснювати ці повноваження відповідно до статті 251: XNUMX Цивільного кодексу Нідерландів. На відміну від минулого, батьки залишаються відповідальними за спільні батьківські повноваження.

Опіку над батьками можна охарактеризувати як сукупність прав та обов’язків, які мають батьки щодо виховання та піклування про своїх неповнолітніх дітей, і стосується таких аспектів: особа неповнолітнього, управління його активами та представництво в цивільних актах як та позасудовий. Більш конкретно, це стосується відповідальності батьків за розвиток особистості, психічного та фізичного благополуччя та безпеки дитини, що виключає застосування будь-якого психічного чи фізичного насильства. Крім того, з 2009 року опіка також включає обов'язок батьків покращити розвиток зв'язку між дитиною та іншим батьком. Адже законодавець вважає, що в найкращих інтересах дитини є особисті контакти з обома батьками.

Тим не менше, можливі ситуації, коли продовження батьківських повноважень і, таким чином, особистий контакт з одним із батьків після розлучення неможливий або бажаний. Ось чому стаття 1: 251а Нідерландського цивільного кодексу містить, на виняток із принципу, можливість вимагати від суду призначити спільне піклування над дитиною одному з батьків після розлучення. Оскільки це виняткова ситуація, суд надасть батьківські повноваження лише з двох причин:

  1. якщо існує неприйнятний ризик того, що дитина потрапить у пастку або загубиться між батьками, і не очікується, що в осяжному майбутньому буде досягнуто достатнього покращення, або
  2. якщо зміна опіки в іншому випадку необхідна в інтересах дитини.

Перший критерій

Перший критерій був розроблений у судовій практиці, і оцінка того, чи виконується цей критерій, вельми казуїстична. Наприклад, відсутність належного спілкування між батьками та просте невиконання доручення батьківського доступу не означає автоматично, що в найкращих інтересах дитини батьківські повноваження повинні бути покладені на одного з батьків [1]. Хоча прохання про зняття спільного піклування та надання єдиного піклування одному з батьків у випадках, коли будь-яка форма спілкування повністю відсутня [2], ймовірно, мало місце серйозне домашнє насильство, переслідування, погрози [3] або у яких турботливий батько систематично розчаровувався з іншим батьком [4]. Що стосується другого критерію, аргументація повинна бути обгрунтована достатніми фактами про те, що батьківський авторитет одного голови необхідний в інтересах дитини. Прикладом цього критерію є ситуація, коли важливі рішення щодо дитини повинні прийматися, а батьки не можуть в найближчому майбутньому проконсультуватися щодо дитини та дозволити прийняття рішень адекватно та швидко, що є всупереч інтересам дитини. [5] Загалом, суддя неохоче перетворює спільне піклування на одноосібне піклування, звичайно в перший період після розлучення.

Ви хочете мати батьківський авторитет над своїми дітьми після розлучення? У такому випадку вам слід розпочати провадження, подавши до суду клопотання про отримання батьківських повноважень. Петиція повинна містити причину, через яку ви хочете отримати лише опіку над дитиною. Для цієї процедури потрібен адвокат. Ваш адвокат готує запит, визначає, які додаткові документи він повинен додати та подає запит до суду. Якщо було подано клопотання про одноосібне піклування, інший батько або інші зацікавлені сторони отримають можливість відповісти на цей запит. Потрапляючи до суду, процедура надання батьківських повноважень може зайняти тривалий час: мінімум від 3 місяців до більше 1 року, залежно від складності справи.

У серйозних конфліктних справах суддя зазвичай просить Раду з питань догляду за дітьми та захисту дітей провести розслідування та надати поради (стаття 810, параграф 1 DCCP). Якщо рада ініціює розслідування на прохання судді, це за визначенням призведе до затримки розгляду справи. Метою такого розслідування Комітетом з питань догляду та захисту дітей є підтримка батьків у вирішенні конфлікту щодо опіки та піклування в найкращих інтересах дитини. Тільки якщо це не призведе до результатів протягом 4 тижнів, рада приступить до збору необхідної інформації та видачі поради. Згодом суд може задовольнити або відхилити клопотання про батьківські повноваження. Зазвичай суддя задовольняє клопотання, якщо він вважає, що умови клопотання виконані, немає жодного заперечення проти клопотання про піклування та опіка відповідає найкращим інтересам дитини. В інших випадках суддя відхилить клопотання.

At Law & More ми розуміємо, що розлучення для вас - емоційно важкий час. У той же час розумно думати про батьківську владу над своїми дітьми. Важливо добре розуміти ситуацію та варіанти. Law & More може допомогти вам визначити своє правове становище та, за бажання, взяти з рук заяву про отримання повноважень батьків-одинаків. Ви впізнаєте себе в одній із ситуацій, описаних вище, чи хочете ви бути єдиним із батьків, які здійснюють опіку над своєю дитиною, або у вас є якісь інші запитання? Зверніться до юристів Law & More.

[1] HR 10 вересня 1999 р., ECLI: NL: HR: 1999: ZC2963; HR 19 квітня 2002 р., ECLI: NL: PHR: 2002: AD9143.

[2] HR 30 вересня 2011 р., ECLI: NL: HR: 2011: BQ8782.

[3] Хоф Хертогенбош, 1 квітня 2011 р., ECLI: NL: GHSGR: 2011: BP6694.

[4] HR 9 липня 2010 р. ECLI: NL: HR: 2010: BM4301.

[5] Хоф Amsterdam 8 серпня 2017, ECLI:NL:GHAMS:2017:3228.

Law & More