Трудовий договір на строковий термін

Трудовий договір на строковий термін

Якщо раніше строкові трудові договори були винятком, то, здається, вони стали правилом. Строковий трудовий договір ще називають тимчасовим трудовим договором. Такий трудовий договір укладається на обмежений строк. Часто укладається на півроку або рік. Крім того, цей договір також може бути укладено на час виконання робіт. На що звернути увагу при укладанні трудового договору? Що ви туди кладете? А як закінчується трудовий договір?

Що це таке?

Строковий трудовий договір укладається на певний термін. Це може тривати як кілька місяців, так і кілька років. Після цього строковий трудовий договір закінчується. Таким чином, він закінчується автоматично, і жодних подальших дій ні роботодавець, ні працівник не повинні вживати. Проте роботодавець може нести відповідальність за збитки, якщо він не дотримується строку попередження про закінчення строкового трудового договору. Наслідком «автоматичного» закінчення терміну дії є те, що працівники мають меншу впевненість у строковому трудовому договорі, оскільки роботодавцю більше не потрібно попереджати (через дозвіл на звільнення від UWV) або розлучатися (через окружний суд), щоб позбутися працівника. Припинення або розірвання трудового договору повинно відбуватися в разі укладення трудового договору на невизначений строк. Існує чимало умов, пов’язаних із цими формами припинення.

Особливо в погані економічні часи строковий трудовий договір став цікавим варіантом для роботодавців.

Запропонувати строковий договір.

Є кілька важливих моментів, які слід враховувати перед тим, як пропонувати контракт:

Розташування ланцюжка: кількість строкових договорів

Ви повинні враховувати так зване правило ланцюга зі строковим трудовим договором. Це визначає, коли тимчасовий трудовий договір перетворюється на безстроковий трудовий договір. Згідно з цим положенням ви можете укласти максимум три договори про тимчасову роботу підряд протягом 36 місяців. У колективному договорі можуть застосовуватися інші положення

Ви укладаєте більше трьох тимчасових трудових договорів поспіль? Або трудові договори перевищують 36 місяців, включаючи інтервали до 6 місяців? І хіба в колективному договорі немає положення про збільшення кількості договорів чи цього терміну? Тоді останній тимчасовий трудовий договір автоматично перетворюється на безстроковий трудовий договір.

Трудові договори вважаються наступними, якщо між ними працівник не працює протягом шести місяців або менше. Хочете розірвати ланцюжок трудових договорів? Тоді ви повинні забезпечити більше шести місяців.

Cao

Колективний договір (КУД) іноді містить положення про те, щоб пропонувати строковий трудовий договір. Наприклад, колективний договір може містити винятки з правила ланцюжка контрактів. Подумайте про положення, що дозволяють більшу кількість тимчасових трудових контрактів на тривалий період. Чи є у вашій компанії чи галузі колективний трудовий договір? Тоді перевірте, що регулюється в цій сфері.

Рівний режим

Працівники повинні мати можливість розраховувати на рівне ставлення. Це також стосується пропозицій строкового трудового договору. Наприклад, забороняється не продовжувати тимчасовий трудовий договір з вагітною працівницею або працівницею з хронічними захворюваннями у зв'язку з вагітністю або хронічною хворобою.

Послідовні роботодавці

Чи є наступні роботодавці? Далі ланцюжок трудових договорів продовжується (і може бути перераховано). Наступні роботодавці можуть мати справу з поглинанням компанії. Або якщо працівника наймає агентство з працевлаштування, а потім безпосередньо роботодавець. Потім працівник отримує іншого роботодавця, але продовжує виконувати ту саму чи подібну роботу.

Зміст договору

Зміст трудового договору в основному відповідає змісту безстрокового трудового договору. Однак є деякі особливості:

Тривалість

У строковому трудовому договорі має бути зазначено строк дії трудового договору. Термін зазвичай вказується з датою початку та датою закінчення.

Також можливо, що тимчасовий трудовий договір не містить кінцевої дати, наприклад, у випадку трудового договору на час виконання проекту. Або замінити довго хворого працівника до моменту самостійного відновлення роботи. У таких випадках ви повинні мати можливість об’єктивно визначити кінець проекту або повернення давно хворого працівника. Тоді закінчення трудового договору залежить від цього об’єктивного визначення, а не від волі працівника чи роботодавця.

Застереження про тимчасове повідомлення

Доцільно включити положення про тимчасове розірвання в строковий трудовий договір. Цей пункт дає можливість достроково розірвати трудовий договір. Не забудьте назвати термін попередження. Пам’ятайте, що достроково розірвати трудовий договір може не тільки роботодавець, а й працівник.

Пробація

У строковому трудовому договорі лише іноді допускається випробувальний термін. Ви можете погодитися лише на випробувальний термін у тимчасових трудових договорах із наступною тривалістю договору:

 • Більше шести місяців, але менше двох років: максимум один місяць випробувального терміну;
 • 2 роки і більше: максимум два місяці випробувального терміну;
 • Без дати закінчення: максимум один місяць випробувального терміну.

Застереження про конкуренцію

З 1 січня 2015 року заборонено включати в строковий трудовий договір положення про неконкурс. Виняток із цього основного правила полягає в тому, що застереження про неконкуренцію може бути включено до строкового трудового договору, якщо застереження про неконкуренцію супроводжується викладом причин, які доводять, що це застереження є необхідним через суттєві ділові або службові інтереси на з боку роботодавця. Тому умова про неконкурсну діяльність може бути включена до строкового трудового договору лише у виняткових випадках.

Коли швидкий контракт перетворюється на безстроковий?

Безстроковий контракт після трьох послідовних тимчасових контрактів

Працівник автоматично отримує безстроковий контракт, якщо:

 • Він мав більше трьох тимчасових контрактів з одним роботодавцем, або;
 • Він мав більше трьох тимчасових контрактів з роботодавцями, які поспіль виконували одну і ту ж роботу. (Наприклад, якщо працівник спочатку працює через агентство з працевлаштування, а потім безпосередньо приєднується до роботодавця), і;
 • Перерва (інтервал) між договорами становить максимум 6 місяців. Для тимчасової періодичної роботи (не обмежуючись сезонною роботою), яка може виконуватися до 9 місяців на рік, між контрактами може бути максимум 3 місяці. Однак це має бути включено до колективного договору та;
 • 3-й контракт працівника закінчується 1 січня 2020 року або пізніше;
 • Інших умов у колективному договорі немає, оскільки домовленості в колективному договорі мають перевагу.

Безстроковий контракт після трьох років тимчасових контрактів

Працівник автоматично отримує безстроковий контракт, якщо:

 • Він отримав декілька тимчасових контрактів з одним роботодавцем на понад три роки. Або для того самого типу роботи з послідовними роботодавцями;
 • Між контрактами (інтервал) – максимум 6 місяців. Для тимчасової періодичної роботи (не обмежуючись сезонною роботою), яка може виконуватися до 9 місяців на рік, між контрактами може бути максимум 3 місяці. Однак це має бути включено до колективного договору;
 • Інших умов у колективному договорі немає.

винятки

Правило ланцюжка стосується лише деяких. Ви не маєте права на автоматичне продовження постійного контракту в таких ситуаціях:

 • Для контракту про навчання на курс BBL (професійне навчання);
 • Вік до 18 років з робочим часом до 12 годин на тиждень;
 • Тимчасовий працівник з агентським заставою;
 • Ви стажист;
 • Ви замінюєте вчителя початкової школи на випадок хвороби вчителя або педагогічного персоналу;
 • Ви маєте вік AOW. Роботодавець може укласти з працівником шість тимчасових контрактів протягом 4 років від досягнення пенсійного віку.

Закінчення строкового трудового договору

Строковий трудовий договір закінчується в кінці узгодженого періоду або після завершення проекту. Це тимчасовий трудовий договір на 6 місяців або більше? Якщо так, ви повинні попередити, тобто письмово повідомити, чи бажаєте ви продовжити трудовий договір і, якщо так, то на яких умовах. Наприклад, якщо вам не продовжать тимчасовий трудовий договір. Найкраще, якщо ви повідомите про це не пізніше ніж за місяць до закінчення трудового договору. Якщо ви цього не зробите, ви повинні отримати компенсацію в розмірі місячної зарплати. Або, якщо ви повідомите занадто пізно, пропорційну суму. Роботодавець повинен довести, що він своєчасно подав письмове повідомлення. Тому ми рекомендуємо надіслати повідомлення рекомендованим листом і зберегти квитанцію про відстеження. В даний час також часто використовується електронна пошта з підтвердженням отримання та прочитання.

Висновок

І для роботодавця, і для працівника доцільно мати необхідні контракти (наприклад, строкові та безстрокові трудові договори), складені юристом. Спеціально для роботодавця єдиний проект може створити модель, яку він зможе використовувати для всіх майбутніх трудових договорів. До речі, якщо тимчасово виникнуть проблеми (наприклад, звільнення або проблеми з ланцюжком опіки), також доцільно залучити адвоката. Хороший юрист може запобігти новим проблемам і вирішити проблеми, які вже виникли.

Маєте запитання щодо тимчасових контрактів чи бажаєте скласти договір? Якщо так, зв’яжіться з нами. Наші юристи спеціалізуються на законодавство про зайнятість і будемо раді Вам допомогти!

 

Law & More