Негайне звільнення

Негайне звільнення

І працівники, і роботодавці можуть контактувати зі звільненням різними способами. Ви вибираєте його самостійно чи ні? А за яких обставин? Один з найбільш різких способів - негайне звільнення. Це так? Тоді трудовий договір між працівником та роботодавцем миттєво закінчується. У межах трудових відносин ця опція нараховується як для роботодавця, так і для працівника. Однак рішення щодо такого звільнення не може бути прийнято протягом ночі жодною із сторін. В обох випадках для дійсного звільнення застосовуються певні умови, і сторони мають певні права та обов'язки.

Негайне звільнення

Для дійсного негайного звільнення як роботодавець, так і працівник повинні відповідати наступним юридичним вимогам.

  • Нагальна причина. Обставини повинні бути такими, що одна із сторін змушена її звільнити. Це повинно стосуватися дій, характеристик чи поведінки однієї із сторін, внаслідок чого інша сторона не може обґрунтовано очікувати продовження трудового договору. Більш конкретно, це може бути загроза, обман або серйозна небезпека для життя чи здоров’я на робочому місці. Ще однією причиною може бути недостатня забезпеченість роботодавцем приміщення та пансіонату, навіть якщо це було узгоджено.
  • Негайне звільнення. Якщо роботодавець або працівник згодом приступає до звільнення з негайною дією, таке звільнення потрібно дати або прийняти негайно, тобто відразу після інциденту чи винного діяння, про який йде мова. Крім того, сторонам дозволено взяти короткий час, перш ніж приступити до такого звільнення, наприклад, отримати юридичну консультацію або розпочати розслідування. Якщо одна із сторін чекає занадто довго, ця вимога вже не може бути виконана.
  • Негайне повідомлення. Крім того, необхідно терміново повідомити іншу сторону, про яку йдеться, терміново, тобто негайно після негайного звільнення.

Якщо ці вимоги не виконуються, звільнення є недійсним. Чи всі три вищезазначені умови виконані? Тоді трудовий договір між сторонами закінчується негайно. Для такого звільнення не потрібно просити дозволу у СКВ або підпорядкового суду, а термін повідомлення не повинен дотримуватися. Як результат, сторони мають певні права та обов'язки. Які права чи обов'язки це, обговорюється нижче. 

Плата за перехід

Якщо працівник - це особа, яка вирішує звільнитись з негайною дією, наприклад, через серйозні винні дії або бездіяльність роботодавця, працівник, який працевлаштований не менше 2 років, має право на перехідну виплату. Чи приступить роботодавець до звільнення з негайною дією? У цьому випадку працівник в принципі не має права на перехідну виплату, якщо звільнення є наслідком серйозних винних дій чи бездіяльності працівника. Субрайонний суд може виключно визначити інше. У такому випадку роботодавцю все ж доведеться (частково) сплатити перехідний внесок працівникові. Чи хотіли б ви дізнатися більше про умови перерахунку або перерахунку перехідної плати? Потім зверніться до юристів компанії Law & More.

Компенсація за терміновою причиною через наміри чи вини

Якщо працівник негайно піде у відставку з термінової причини через наміри чи вини роботодавця, роботодавець заборгує відповідному працівникові компенсації. Ця компенсація залежить від заробітної плати працівника і повинна бути щонайменше дорівнює сумі, яку працівник отримав би у заробітній платі протягом встановленого законодавством строку повідомлення. Субрайонний суд також може зменшити або збільшити цю компенсацію справедливо. І навпаки, працівник також повинен виплатити своєму роботодавцю порівнянну компенсацію внаслідок його наміру чи вини, а також судинний район може також скоригувати розмір цієї компенсації.

Ви не згодні зі звільненням

Як роботодавець, ви не погоджуєтесь з негайним звільненням, прийнятим вашим працівником? У такому випадку протягом двох місяців з дня припинення трудового договору з вашим працівником у зв’язку з негайним звільненням ви можете звернутися з проханням до адміністративного суду про виплату компенсації, яку повинен вам виплатити ваш працівник. У разі укладення договору з можливістю скасування, підрайонний суд може призначити компенсацію за ігнорування строку повідомлення. Потім ця компенсація дорівнює заробітній платі, яку отримав би ваш працівник за відповідний термін повідомлення.

Ви працівник і чи не погоджуєтесь ви з рішенням вашого роботодавця звільнити вас негайно? Тоді ви можете оскаржити це звільнення та попросити підпорядковий суд скасувати це звільнення. Ви також можете надіслати запит на компенсацію від суда округу. Обидва клопотання також повинні бути подані до суда округу через 2 місяці після дня, коли договір було розірвано шляхом короткого звільнення. У цьому судочинстві роботодавцю потім доведеться довести, що миттєве звільнення відповідає вимогам. Практика показує, що роботодавцю зазвичай важко визначити нагальну причину звільнення. Ось чому роботодавець повинен врахувати, що в такому випадку суддя винесе рішення на користь працівника. Якщо ви, як працівник, згодом не погоджуєтесь з рішенням підрайонного суду, ви можете оскаржити це.

Щоб уникнути судового розгляду, може бути доцільним рішення за консультаціями між сторонами укласти мирову угоду і тим самим перетворити звільнення з негайною дією на звільнення за взаємною згодою. Така угода про врегулювання може принести користь обом сторонам, наприклад, короткострокове забезпечення та, можливо, право на допомогу безробітним для працівника. Працівник не має цього права у разі миттєвого звільнення.

Ви стикаєтесь з негайним звільненням? Тоді важливо бути поінформованим про своє правове становище та його наслідки. В Law & More ми розуміємо, що звільнення є одним із найбільш далекосяжних заходів законодавства про зайнятість, що має далекосяжні наслідки як для роботодавця, так і для працівника. Тому ми застосовуємо особистий підхід і можемо разом з вами оцінити вашу ситуацію та можливості. Law & MoreАдвокати є фахівцями в галузі права звільнення та раді надати вам юридичну консультацію чи допомогу під час процедури звільнення. Чи є у вас інші питання щодо звільнення? Будь ласка зв'яжіться Law & More або відвідайте наш веб-сайт Звільнення.сайт.

Law & More