Зображення міжнародних розлучень

Міжнародні розлучення

Раніше було прийнято одружуватися на людині тієї ж національності або того самого походження. У наш час шлюби між людьми різних національностей стають все більш поширеними. На жаль, 40% шлюбів у Нідерландах закінчуються розлученням. Як це працює, якщо хтось живе в іншій країні, ніж та, в якій він уклав шлюб?

Подання запиту в межах ЄС

Регламент (ЄС) No 2201/2003 (або: Брюссель II-біс) застосовується до всіх країн ЄС з 1 березня 2015 року. Він регулює юрисдикцію, визнання та виконання рішень у шлюбних справах та батьківську відповідальність. Правила ЄС застосовуються до розлучень, законної розлуки та анулювання шлюбу. В межах ЄС заява про розлучення може бути подана в країні, де юрисдикція суду. Суд має юрисдикцію в країні:

  • Де обидва подружжя мають постійне проживання.
  • Громадянами яких є обидва подружжя.
  • Де розлучення подається разом.
  • Там, де один із партнерів подає заяву на розлучення, а інший постійно проживає.
  • Якщо партнер постійно проживає принаймні 6 місяців і є громадянином країни. Якщо він або вона не є громадянином, петиція може бути подана, якщо ця особа проживала в країні принаймні один рік.
  • Де один із партнерів востаннє постійно проживав і де один із партнерів все ще проживає.

У межах ЄС суд, який першим отримав заяву про розлучення, яка відповідає умовам, має юрисдикцію ухвалювати рішення про розлучення. Суд, який виніс рішення про розлучення, може також прийняти рішення про опіку над батьками дітей, які проживають у країні суду. Правила ЄС щодо розлучень не застосовуються до Данії, оскільки там не прийнято Регламент Брюсселя II bis.

У Нідерландах

Якщо подружжя не проживає в Нідерландах, розлучитися в Нідерландах можна, лише якщо подружжя обоє мають голландське громадянство. Якщо це не так, голландський суд може визнати себе компетентним за особливих обставин, наприклад, якщо неможливо розлучитися за кордоном. Навіть якщо пара одружується за кордоном, вони можуть подати заяву на розлучення в Нідерландах. Умовою є реєстрація шлюбу в реєстрі актів цивільного стану за місцем проживання в Нідерландах. Наслідки розлучення за кордоном можуть бути різними. Указ про розлучення з країною ЄС автоматично визнається іншими країнами ЄС. За межами ЄС це може суттєво відрізнятися.

Розлучення може мати наслідки для статусу проживання когось у Нідерландах. Якщо партнер має дозвіл на проживання через те, що він проживав зі своїм партнером у Нідерландах, важливо, щоб він або вона подавали заявку на новий дозвіл на проживання за інших умов. Якщо цього не відбувається, дозвіл на проживання може бути анульований.

Який закон застосовується?

Закон країни, в якій подано заяву про розлучення, не обов'язково застосовується до розлучення. Суд може застосувати іноземне законодавство. Це частіше трапляється в Нідерландах. Для кожної частини справи слід оцінити, чи має юрисдикцію суд і який закон застосовувати. Важливу роль у цьому відіграє міжнародне приватне право. Цей закон є загальним терміном для тих галузей права, в яких бере участь більше однієї країни. 1 січня 2012 року в Нідерландах набула чинності книга 10 Нідерландського цивільного кодексу. Тут містяться норми міжнародного приватного права. Головне правило полягає в тому, що суд Нідерландів застосовує голландське законодавство про розлучення, незалежно від національності та місця проживання подружжя. Це інакше, коли пара записала вибір закону. Тоді подружжя обиратиме право, яке застосовується до їх розлучення. Це можна зробити до укладення шлюбу, але це можна зробити і на пізнішому етапі. Це також можливо, коли ви збираєтеся розлучитися.

Положення про режими власності подружжя

Для шлюбів, укладених 29 січня 2019 року або пізніше, застосовуватиметься Регламент (ЄС) No 2016/1103. Це положення регулює чинне законодавство та примусове виконання рішень у справах про режим власності подружжя. Норми, які вона встановлює, визначають, які суди можуть виносити рішення щодо власності подружжя (юрисдикція), яке законодавство застосовується (колізія законів) та чи має рішення, винесене судом іншої країни, визнаватися та виконуватися іншою (визнання та забезпечення). В принципі, той самий суд все ще має юрисдикцію відповідно до норм Регламенту Брюсселя IIa. Якщо вибір закону не зроблений, застосовуватиметься право держави, де подружжя мають перше спільне місце проживання. У разі відсутності спільного звичайного місця проживання застосовуватиметься право держави, громадянином якої є обидва подружжя. Якщо подружжя не мають однакового громадянства, застосовується законодавство держави, з якою подружжя має найтісніший зв’язок.

Отже, положення застосовується лише до майна подружжя. Правила визначають, чи застосовуватиметься голландське законодавство, а отже, загальна спільність власності, обмежена спільність власності чи іноземна система. Це може мати багато наслідків для ваших активів. Тому розумно шукати юридичну консультацію, наприклад, щодо угоди про вибір закону.

За порадою до шлюбу або за порадою та допомогою у разі розлучення ви можете зв’язатися з адвокатами сімейного права Law & More. At Law & More ми розуміємо, що розлучення та подальші події можуть мати далекосяжні наслідки для вашого життя. Тому ми підходимо особисто. Разом з вами та, можливо, вашим колишнім партнером, ми можемо визначити вашу правову ситуацію під час співбесіди на основі документації та спробувати записати ваше бачення чи побажання. Крім того, ми можемо допомогти вам у можливому порядку. Адвокати в Law & More є фахівцями в галузі особистого та сімейного права і із задоволенням проведуть вас, можливо разом із вашим партнером, до процесу розлучення.

Law & More