Батьківська влада Імідж

Авторитет батьків

Коли дитина народжується, мати дитини автоматично має батьківський контроль над дитиною. За винятком випадків, коли сама мати на той час ще була неповнолітньою. Якщо мати в шлюбі зі своїм партнером або має зареєстроване товариство під час народження дитини, батько дитини також автоматично має батьківські повноваження над дитиною. Якщо мати та батько дитини проживають виключно разом, спільне піклування не застосовується автоматично. У разі спільного проживання батько дитини повинен, за бажанням, визнати дитину в муніципалітеті. Це не означає, що партнер також має опіку над дитиною. З цією метою батьки повинні спільно подати до суду клопотання про спільне піклування.

Що означає батьківська влада?

Батьківський авторитет означає, що батьки мають право приймати рішення щодо важливих рішень у житті своєї неповнолітньої дитини. Наприклад, медичні рішення, вибір школи чи рішення, де дитина матиме основне місце проживання. У Нідерландах ми маємо одноосібну опіку та спільну опіку. Одноосібне піклування означає, що піклування здійснюється одним із батьків, а спільне піклування означає, що піклування здійснюється обома батьками.

Чи можна спільну владу змінити на одноосібну?

Основним принципом є те, що спільна опіка, яка існувала на момент одруження, продовжується і після розлучення. Це часто відповідає інтересам дитини. Однак у процесі розірвання шлюбу або в процесі розірвання шлюбу один із батьків може звернутися до суду з проханням взяти під контроль одноосібне піклування. Цей запит буде задоволений лише у таких випадках:

  • якщо існує неприйнятний ризик того, що дитина потрапить у пастку або загубиться між батьками, і не очікується, що це покращиться в достатній мірі в осяжному майбутньому, або;
  • в іншому випадку зміна опіки та піклування необхідна в інтересах дитини.

Практичний досвід показав, що прохання про одноосібну владу задовольняються лише у виняткових випадках. Повинен бути дотриманий один із зазначених вище критеріїв. Коли заява про одноосібне піклування задоволена, батько, який має опіку, більше не зобов’язаний консультуватися з іншим із батьків, коли беруть участь важливі рішення у житті дитини. Батьки, позбавлені опіки, таким чином більше не мають права голосу у житті дитини.

Найкращі інтереси дитини

"Найкращі інтереси дитини" не має конкретного визначення. Це розмита концепція, яку потрібно заповнити обставинами кожної сімейної ситуації. Отже, суддя повинен буде розглянути всі обставини, що містяться в такій заяві. Однак на практиці використовується низка фіксованих вихідних точок та критеріїв. Важливою відправною точкою є те, що спільні повноваження повинні зберігатися після розлучення. Батьки повинні вміти приймати важливі рішення щодо дитини разом. Це також означає, що батьки повинні вміти добре спілкуватися між собою. Однак погане спілкування або майже відсутність спілкування недостатньо для отримання єдиної опіки. Тільки тоді, коли погана комунікація між батьками створює ризик того, що діти потраплять у пастку між батьками, і якщо не очікується, що це покращиться протягом короткого періоду, суд припинить спільне піклування.

В ході розгляду справи суддя також може іноді звертатися за порадою до експерта, щоб визначити, що відповідає інтересам дитини. Тоді він може, наприклад, попросити Раду з питань захисту дітей провести розслідування та видати звіт про те, чи відповідає одиночне або спільне піклування в інтересах дитини.

Чи можна змінити владу з одноосібної на спільну?

Якщо існує одиночна опіка і обидва батьки хочуть змінити її на спільну опіку, це можна організувати через суд. Це можна подати в письмовій формі або в цифровому вигляді через форму. У такому випадку в реєстрі опіки буде зроблено відмітку про те, що ця дитина має спільне піклування.

Якщо батьки не погоджуються на зміну одиночного піклування на спільне піклування, батько, який на той момент не має опіки, може звернутися з цим питанням до суду та подати заяву про співстрахування. Це буде відхилено лише в тому випадку, якщо існує згаданий підпільний та втрачений критерій або якщо відмова в іншому випадку необхідна в інтересах дитини. На практиці часто надається клопотання про зміну єдиного піклування на спільне піклування. Це тому, що в Нідерландах ми маємо принцип рівного батьківства. Цей принцип означає, що батьки та матері повинні мати однакову роль у догляді та вихованні своєї дитини.

Кінець батьківських повноважень

Опіка над батьками закінчується згідно із законом, як тільки дитина досягне 18-річного віку. З цього моменту дитина досягла повноліття і має владу самостійно приймати рішення про своє життя.

У вас є запитання щодо батьківських повноважень чи ви хочете отримати допомогу в процедурі подання заявки на отримання єдиної чи спільної батьківської влади? Зверніться безпосередньо до одного з наших досвідчених юристів із сімейного права. Адвокати в Law & More буде рада проконсультувати та допомогти вам у таких справах в інтересах вашої дитини.

Law & More