Публікація та права на портрет

Публікація та права на портрет

Одна з найбільш обговорюваних тем на Чемпіонаті світу 2014 року. Робін ван Персі, який зрівняв рахунок проти Іспанії під час плавного занурення красивим ударом головою. Його чудова робота також призвела до реклами Calvé у вигляді плаката та рекламного ролику. Рекламний ролик розповідає історію 5-річного Робіна ван Персі, який заробляє на вступі в Ексельсіор тим самим видом планеризму. Ймовірно, Робін добре платив за рекламний ролик, але чи могло це використання авторських прав також бути адаптоване та модифіковане без дозволу Персі?

Визначення

Право портрета є частиною авторських прав. Закон про авторські права розмежовує дві ситуації щодо прав на портрет, а саме портрет, зроблений при призначенні, і портрет, який не був зроблений при присвоєнні. Між обома ситуаціями існує велика різниця між наслідками публікації та правами зацікавлених сторін.

Публікація та права на портрет

Коли ми говоримо про портрет правильно? Перш ніж відповісти на запитання, що таке право портрета, і наскільки це право досягає, перш за все слід відповісти на питання, що таке портрет. Описи законодавства не дають повного і чіткого пояснення. Як опис портрета подано: "зображення обличчя людини, із зображенням інших частин тіла або без нього, яким би способом воно не було зроблене".

Якщо ми подивимось лише на це пояснення, ми можемо подумати, що портрет включає лише обличчя людини. Однак це не так. До речі, додавання: "яким би способом це не було зроблено" означає, що для портрета не має значення, чи фотографується він, малюється чи оформляється в будь-якій іншій формі. Отже, телевізійне мовлення або карикатура також можуть потрапляти в рамки портрета. Це дає зрозуміти, що сфера застосування поняття „портрет” є широкою. Портрет також включає відео, ілюстрацію чи графічне зображення. За цим питанням проводились різні провадження, і Верховний Суд зрештою детальніше розробив це, а саме: термін "портрет" використовується, коли особа зображується впізнаваним чином. Це впізнавання можна знайти в рисах обличчя та обличчя, але можна знайти і в чомусь іншому. Подумайте, наприклад, про характерну позу або зачіску. Навколишнє середовище також може зіграти свою роль. Людина, яка йде перед будівлею, де вона працює, швидше за все буде впізнана, ніж тоді, коли цю людину зобразили там, де вона, як правило, ніколи не ходила.

Юридичні права

Може бути порушення права на портрет, якщо особа, яку зображають, впізнається на фотографії, і вона також публікується. Слід визначити, чи був портрет замовлений чи ні, і чи не переважає конфіденційність над свободою вираження поглядів. Якщо особа замовила портрет, портрет може бути оприлюднений лише в тому випадку, якщо відповідна особа надала дозвіл. Хоча авторські права на твір належать виробнику портрета, він не може оприлюднити його без дозволу. Інша сторона монети полягає в тому, що зображеній особі також не дозволяється робити все з портретом. Звичайно, зображена особа може використовувати портрет у приватних цілях. Якщо зображена людина хоче оприлюднити портрет, він повинен мати дозвіл від його творця. Адже автор має авторські права.

Відповідно до розділу 21 Закону про авторське право, автор теоретично має право вільно публікувати портрет. Однак це не абсолютне право. Суб'єкт може діяти проти публікації, якщо і в тій мірі, в якій він має розумний інтерес у цьому. Право на приватність часто називають обґрунтованим інтересом. Такі відомі особи, як спортсмени та художники, крім розумних інтересів, можуть також мати комерційні інтереси, щоб запобігти публікації. На додаток до комерційного інтересу, у знаменитості може бути ще один інтерес. Зрештою, є ймовірність, що він / вона зазнає шкоди своїй репутації через публікацію. Оскільки поняття "розумний інтерес" суб'єктивне, а сторони, як правило, не бажають домовлятися про інтерес, ви бачите, що щодо цього поняття ведеться багато проваджень. Тоді суд повинен визначити, чи переважають інтереси зображеної особи над інтересами виробника та публікації.

Для права портрета важливі наступні підстави:

  • розумний інтерес
  • комерційний інтерес

Якщо ми подивимось на приклад Робіна ван Персі, очевидно, що він має як розумний, так і комерційний інтерес, враховуючи свою велику популярність. Судова влада визначила, що фінансовий та комерційний інтерес найкращого спортсмена можна розглядати як розумний інтерес у значенні розділу 21 Закону про авторське право. Відповідно до цієї статті публікація та відтворення портрета не дозволяється без згоди особи, зображеної на портреті, якщо розумний інтерес цієї особи проти оприлюднення. Кращий спортсмен може стягувати плату за дозвіл на використання свого портрета в комерційних цілях. Таким чином він також може скористатися своєю популярністю, наприклад, у формі спонсорського договору. Але що з аматорським футболом, якщо ви менш відомі? За певних обставин право на портрет стосується і найкращих спортсменів-любителів. У рішенні Vanderlyde / видавництва Spaarnestad спортсмен-аматор виступив проти публікації свого портрету в щотижневому журналі. Портрет зроблений без його доручення, і він не дав дозволу чи отримав фінансову компенсацію за публікацію. Суд вважав, що спортсмен-аматор також має право нажитися на своїй популярності, якщо виявиться, що ця популярність має ринкову цінність.

Порушення

Якщо ваші інтереси здаються порушеними, ви можете вимагати заборони на публікацію, але також можливо, що ваше зображення вже використано. У такому випадку ви можете вимагати компенсації. Ця компенсація, як правило, не дуже висока, але залежить від кількох факторів. Існує чотири варіанти вжити заходів щодо порушення прав на портрет:

  • Позовна заява з заявою про утримання
  • Позовна заява про цивільне судочинство
  • Заборона публікації
  • Компенсація

штрафи

У той момент, коли стає очевидним, що чиєсь авторське право порушується, часто важливо якомога швидше заборонити подальші публікації в суді. Залежно від ситуації, можливо, також видалити публікації з комерційного ринку. Це називається відкликанням. Ця процедура часто супроводжується вимогою про відшкодування збитків. Зрештою, діючи всупереч правому портрету, зображений може зазнати збитків. Наскільки висока компенсація залежить від завданої шкоди, а також від портрета та способу зображення людини. Також передбачено штраф згідно зі статтею 35 Закону про авторське право. Якщо право на портрет порушено, порушник права на портрет є винним у порушенні, і він / вона буде оштрафований.

Якщо ваше право порушено, ви також можете вимагати відшкодування збитків. Ви можете це зробити, якщо ваше зображення вже було опубліковане і ви вважаєте, що ваші інтереси були порушені.

Розмір компенсації часто визначається судом. Два добре відомі приклади - "терористична фотографія Схіпгола", на якій військова поліція обрала чоловіка з мусульманською зовнішністю для перевірки безпеки з текстом під малюнком "Чи Схіпхол все ще в безпеці?" а ситуацію чоловіка, який прямував до поїзда, фотошопували, проходячи через район Червоних ліхтарів, і опинився в газеті під заголовком "Заглядати на шлюх".

В обох випадках було вирішено, що конфіденційність переважає свободу слова фотографа. Це означає, що ви не можете просто опублікувати кожну фотографію, зроблену на вулиці. Зазвичай такі збори становлять від 1500 до 2500 євро.

Якщо крім розумних відсотків є ще й комерційний інтерес, компенсація може бути значно вищою. Тоді компенсація залежить від того, яка вартість виявилася в подібних завданнях і тому може становити десятки тисяч євро.

Контакти

Враховуючи можливі санкції, розумно діяти обережно, публікуючи портрети, і намагатися якомога більше отримати дозвіл зацікавлених заздалегідь. Зрештою, це дозволяє уникнути багато дискусій згодом.

Якщо ви хочете дізнатися більше про тему прав на портрет або ви можете користуватися певними портретами без дозволу, або якщо ви вважаєте, що хтось порушує ваше право на портрет, можете звернутися до юристів Law & More.

Law & More