Публікація та права на портрет

Одна з найбільш обговорюваних тем на чемпіонаті світу 2014 року. Робін ван Персі, який зрівняв рахунок проти Іспанії в плавзаводному зануренні з прекрасним заголовком. Його чудове виконання також призвело до реклами Calvé у вигляді плаката та рекламного ролика. У рекламі розповідається історія про 5-річного Робіна ван Персі, який заробляє свій вступ у Ексельсіор тим же видом занурення. Робін, ймовірно, добре платив за рекламний ролик, але чи можна це авторське право також адаптувати та змінювати без дозволу Персі?

Визначення

Право портрета є частиною авторських прав. Закон про авторські права розмежовує дві ситуації щодо прав на портрет, а саме портрет, зроблений при призначенні, і портрет, який не був зроблений при присвоєнні. Між обома ситуаціями існує велика різниця між наслідками публікації та правами зацікавлених сторін.

Публікація та права на портрет

Коли ми говоримо про портрет правильно? Перш ніж відповісти на запитання, що таке право портрета, і наскільки це право досягає, перш за все слід відповісти на питання, що таке портрет. Описи законодавства не дають повного і чіткого пояснення. Як опис портрета подано: "зображення обличчя людини, з чи без інших частин тіла, як би воно не було зроблене".

Якщо ми подивимось лише на це пояснення, можемо подумати, що портрет включає лише обличчя людини. Однак це не так. До речі, додаток: "яким би способом він не був зроблений" означає, що для портрета не має значення, фотографується, малюється чи оформляється в будь-якій іншій формі. Тому телевізійна трансляція чи карикатура також можуть потрапляти в рамки портрету. Це дає зрозуміти, що сфера застосування поняття "портрет" є широкою. Портрет також включає відео, ілюстрацію або графічне зображення. З цього приводу ведуться різні провадження, і Верховний Суд остаточно розробив це питання детальніше, а саме термін "портрет" використовується, коли людина зображається впізнаваним чином. Це розпізнавання можна знайти в рисах обличчя та обличчя, але воно може бути знайдено і в чомусь іншому. Подумайте, наприклад, про характерну позу чи зачіску. Навколишнє середовище також може зіграти певну роль. Людина, яка ходить перед будівлею, де працює ця людина, швидше буде визнана, ніж тоді, коли цю людину зобразили в тому місці, куди він зазвичай не ходив.

Юридичні права

Може бути порушення права на портрет, якщо особа, яку зображають, впізнається на фотографії, і вона також публікується. Слід визначити, чи був портрет замовлений чи ні, і чи не переважає конфіденційність над свободою вираження поглядів. Якщо особа замовила портрет, портрет може бути оприлюднений лише в тому випадку, якщо відповідна особа надала дозвіл. Хоча авторські права на твір належать виробнику портрета, він не може оприлюднити його без дозволу. Інша сторона монети полягає в тому, що зображеній особі також не дозволяється робити все з портретом. Звичайно, зображена особа може використовувати портрет у приватних цілях. Якщо зображена людина хоче оприлюднити портрет, він повинен мати дозвіл від його творця. Адже автор має авторські права.

Відповідно до розділу 21 Закону про авторське право, автор теоретично має право вільно публікувати портрет. Однак це не є абсолютним правом. Піддана особа може виступити проти публікації, якщо і в тій мірі, в якій вона має розумний інтерес до цього. Право приватності часто називають розумним інтересом. Відомі особи, такі як спортсмени та художники, крім розумного інтересу, можуть також мати комерційні інтереси для запобігання публікації. Окрім комерційного інтересу, знаменитість може мати і інший інтерес. Зрештою, є ймовірність, що він / вона зазнає шкоди для своєї репутації через публікацію. Оскільки поняття «розумний інтерес» є суб’єктивним, і сторони, як правило, неохоче погоджуються на інтерес, можна помітити, що стосовно цієї концепції ведеться багато проваджень. Потім суд повинен визначити, чи переважає інтерес зображеної особи над інтересом виробника та публікації.

Для права портрета важливі наступні підстави:

  • розумний інтерес
  • комерційний інтерес

Якщо ми подивимось на приклад Робіна ван Персі, очевидно, що він має як розумний, так і комерційний інтерес, враховуючи свою велику популярність. Судова влада визначила, що фінансовий та комерційний інтерес найкращого спортсмена можна розглядати як розумний інтерес у значенні розділу 21 Закону про авторське право. Відповідно до цієї статті публікація та відтворення портрета не дозволяється без згоди особи, зображеної на портреті, якщо розумний інтерес цієї особи проти оприлюднення. Кращий спортсмен може стягувати плату за дозвіл на використання свого портрета в комерційних цілях. Таким чином він також може скористатися своєю популярністю, наприклад, у формі спонсорського договору. Але що з аматорським футболом, якщо ви менш відомі? За певних обставин право на портрет стосується і найкращих спортсменів-любителів. У рішенні Vanderlyde / видавництва Spaarnestad спортсмен-аматор виступив проти публікації свого портрету в щотижневому журналі. Портрет зроблений без його доручення, і він не дав дозволу чи отримав фінансову компенсацію за публікацію. Суд вважав, що спортсмен-аматор також має право нажитися на своїй популярності, якщо виявиться, що ця популярність має ринкову цінність.

Порушення

Якщо ваші інтереси здаються порушеними, ви можете вимагати заборони на публікацію, але також можливо, що ваше зображення вже використано. У такому випадку ви можете вимагати компенсації. Ця компенсація, як правило, не дуже висока, але залежить від кількох факторів. Існує чотири варіанти вжити заходів щодо порушення прав на портрет:

  • Позовна заява з заявою про утримання
  • Позовна заява про цивільне судочинство
  • Заборона публікації
  • Компенсація

штрафи

Щойно стає очевидним, що чиєсь право на портрет порушено, часто важливо якомога швидше отримати заборону на подальші публікації в суді. Залежно від ситуації також можна видалити публікації з комерційного ринку. Це називається відкликанням. Ця процедура часто супроводжується позовом про відшкодування шкоди. Адже, діючи всупереч правильному портрету, зображена особа може зазнати збитків. Наскільки висока компенсація залежить від завданої шкоди, а також від портрету та способу зображення людини. Також передбачено штраф відповідно до статті 35 Закону про авторське право. Якщо порушено право портрета, винуватцеві правопорушника є винним у порушенні, і він / вона буде оштрафований.

Якщо ваше право порушено, ви також можете вимагати відшкодування збитків. Ви можете це зробити, якщо ваше зображення вже було опубліковане і ви вважаєте, що ваші інтереси були порушені.

Розмір компенсації часто визначатиме суд. Два відомих приклади - «терористичне фото Шипхол», в якому військова поліція обрала чоловіка з мусульманською зовнішністю для перевірки безпеки з текстом під малюнком «Чи Шипхол все ще безпечний?» а ситуацію чоловіка, який прямував до поїзда, сфотографували, проходячи по району Червоного світла, і закінчився в газеті під заголовком «Заглянувши до шлюхів».

В обох випадках було визнано, що конфіденційність переважала за свободу слова фотографа. Це означає, що ви не можете просто опублікувати кожну фотографію, яку ви зробили на вулиці. Зазвичай такі збори становлять від 1500 до 2500 євро.

Якщо крім розумних відсотків є ще й комерційний інтерес, компенсація може бути значно вищою. Тоді компенсація залежить від того, яка вартість виявилася в подібних завданнях і тому може становити десятки тисяч євро.

Контакти

Враховуючи можливі санкції, розумно діяти обережно, публікуючи портрети, і намагатися якомога більше отримати дозвіл зацікавлених заздалегідь. Зрештою, це дозволяє уникнути багато дискусій згодом.

Якщо ви хочете дізнатися більше про тему прав на портрет або ви можете користуватися певними портретами без дозволу, або якщо ви вважаєте, що хтось порушує ваше право на портрет, можете звернутися до юристів Law & More.

частка