Умови припинення трудового договору

Умови припинення трудового договору

Одним із способів розірвання трудового договору є внесення резолютивної умови. Але за яких умов до трудового договору може бути включена резолютивна умова і коли припиняється дія трудового договору після настання цієї умови?

Що таке резолютивна умова? 

При складанні трудового договору на сторони поширюється договірна свобода. Це означає, що сторони самі можуть визначати, що входить до угоди. Наприклад, є можливість наявності резолютивної умови в трудовому договорі.

Вирішальна умова означає, що в контракт включено положення, яке містить подію чи умову. Коли відбувається ця подія або спрацьовує умова, трудовий договір припиняється в силу закону. Це означає, що договір припиняється без необхідності повідомлення чи розірвання.

При використанні резолютивної умови вона має бути невизначений що умова набере чинності. Таким чином, недостатньо того, що вже є певність, що умова набуде чинності, а лише те, що час, коли вона набуде чинності, ще визначається.

В який трудовий договір можна включити резолютивну умову?

До безстрокового трудового договору може бути включена резолютивна умова. Трудовий договір продовжує діяти (без набуття чинності розривної умови) на невизначений термін. Тільки після настання вирішальної умови трудовий договір припиняється в силу закону.

Те ж саме стосується і строкового трудового договору. До договору може бути включена резолютивна умова. Трудовий договір існує як звичайний договір (без запису резолютивної умови) протягом терміну дії договору. Тільки після настання вирішальної умови трудовий договір припиняється в силу закону.

Приклади резолютивної умови

Прикладом резолютивної умови є отримання диплома. Наприклад, роботодавець може бути зобов'язаний приймати на роботу працівників з певним дипломом. У цьому випадку трудовий договір може містити резолютивну умову про те, що працівник має отримати диплом протягом певного терміну. Якщо він не отримав диплом протягом цього терміну, трудовий договір припиняється в силу закону.

Іншим прикладом є наявність водійських прав. Якщо у водія таксі відібрано посвідчення, що є вирішальною умовою в його трудовому договорі, воно припиняється в силу закону.

Останнім прикладом є зобов’язання надати звіт VOG. На певних посадах (таких як вчителі, асистенти вчителів і медсестри) за законом потрібна довідка про несудимість.

Тоді в трудовий договір можна вписати, що працівник зобов’язаний протягом певного терміну оформити ВОГ. Чи працівник цього не виконує? Тоді трудовий договір припиняється в силу закону.

Які вимоги до включення резолютивної умови?

Вирішальна умова може бути включена в трудовий договір лише за певних умов.

  • По-перше, стан має бути об’єктивно визначеним. Кожному має бути зрозуміло, коли резолютивна умова вступила в силу. Не повинно бути місця для погляду роботодавця (наприклад, трудовий договір припиняється в силу закону, якщо працівник не виконує обов’язки).
  • По-друге, умова не повинна порушувати заборони звільнення відповідно до законодавства про звільнення (наприклад, попередня умова не повинна звучати так: трудовий договір припиняється в силу закону в разі вагітності або хвороби).
  • По-третє, має бути непевність, що умова відбудеться. Таким чином, не повинно бути так, що існує презумпція, що умова відбудеться, і лише час виникнення є неясним.
  • Нарешті, роботодавець повинен застосувати резолютивну умову негайно після її настання. Таким чином, термін попередження не застосовується.

У вас є додаткові запитання в контексті резолютивної умови або загальні запитання щодо трудова угода і хотіли б отримати консультацію? Якщо так, зв’яжіться з нами. Наші юристи з трудового права з радістю вам допоможуть!

Law & More