Цифровий підпис та його значення

Цифровий підпис та його значення

В даний час як приватні, так і професійні сторони все частіше укладають цифровий договір або погоджуються на відсканований підпис. Звичайно, намір не відрізняється, ніж звичайним рукописним підписом, а саме - прив’язати сторони до певних зобов'язань, оскільки вони вказали, що вони знають зміст договору і погоджуються на нього. Але чи можна цифровому підпису присвоїти те саме значення, що і рукописному підпису?

Цифровий підпис та його значення

Голландський закон про електронні підписи

З появою Голландського закону про електронні підписи до Цивільного кодексу було додано статтю 3: 15a із таким змістом: "електронний підпис має ті ж правові наслідки, що і рукописний (мокрий) підпис". Це залежить від умови, що метод, який використовується для його аутентифікації, є достатньо надійним. Якщо ні, суддя цифровий підпис може визнати недійсним. Ступінь надійності також залежить від мети або важливості договору. Чим більше значення, тим більше надійності потрібно. Електронний підпис може мати три різні форми:

  1. Команда звичайний цифровий підпис. Ця форма також включає відсканований підпис. Хоча цю форму підпису легко підробити, вона за певних обставин може вважатися достатньо надійною і, отже, дійсною.
  2. Команда просунутий цифровий підпис. Ця форма супроводжується системою, де унікальний код пов'язаний з повідомленням. Це робиться такими постачальниками послуг, як DocuSign та SignRequest. Такий код не можна використовувати з підробленим повідомленням. Зрештою, цей код однозначно пов'язаний з підписувачем і дає можливість ідентифікувати підписувача. Таким чином, ця форма цифрового підпису має більше гарантій, ніж "звичайний" цифровий підпис, і, принаймні, може вважатися достатньо надійною і, отже, юридично чинною.
  3. Команда сертифікований цифровий підпис. Ця форма цифрового підпису використовує кваліфікований сертифікат. Кваліфіковані сертифікати видаються власнику лише спеціальними органами, які визнаються та реєструються органом нагляду за споживачами та ринками телекомунікацій та на суворих умовах. З таким сертифікатом Закон про електронні підписи посилається на електронне підтвердження, яке пов'язує дані для перевірки цифрового підпису з конкретною особою та підтверджує особу цієї особи. За допомогою такого кваліфікованого сертифіката гарантується "достатня надійність" і, отже, юридична дійсність цифрового підпису.

Будь-яка форма, як рукописний підпис, може таким чином мати юридичну силу. Подібно домовляючись електронною поштою, звичайний цифровий підпис може також укласти юридично обов'язкову угоду. Однак з точки зору доказів лише кваліфікований цифровий підпис є таким самим, як рукописний підпис. Лише ця форма підпису доводить, через ступінь його надійності, що заява про наміри підписувача є безперечною і, подібно до власноручного підпису, з’ясовує, хто і коли пов’язаний угодою. Зрештою, справа в тому, що інша сторона повинна мати можливість перевірити, чи насправді його іншою стороною є особа, яка погодилася на контракт. Отже, у випадку кваліфікованого цифрового підпису, інша сторона повинна довести, що такий підпис не є автентичним. Поки суддя, у разі вдосконаленого цифрового підпису, вважатиме, що підпис справжній, підписант несе тягар та ризик доказування у випадку звичайного цифрового підпису.

Таким чином, немає різниці між цифровим та власноручним підписом з точки зору юридичної цінності. Однак це по-різному щодо доказової цінності. Ви хочете знати, яка форма цифрового підпису найкраще відповідає вашій угоді? Або у вас є інші питання щодо цифрового підпису? Будь ласка зв'яжіться Law & More. Наші юристи є фахівцями в галузі цифрового підпису та договорів і раді надати консультації.

Law & More