Тонкощі контракту без робочих годин

Тонкощі контракту без робочих годин

Для багатьох роботодавців привабливо пропонувати працівникам контракт без фіксованого робочого часу. У цій ситуації є вибір між трьома формами контрактів на виклик: контракт на виклик з попередньою домовленістю, міні-макс контракт і нуль годин. Цей блог обговорюватиме останній варіант. А саме, що означає контракт без робочих годин як для роботодавця, так і для працівника та які права та обов’язки з нього випливають?

Що таке контракт на нуль годин

При безробітному контракті працівник наймається роботодавцем за трудовим договором, але не має фіксованого робочого часу. Роботодавець вільний викликати працівника, коли це необхідно. У зв’язку з гнучким характером контракту без робочого часу, права та обов’язки відрізняються від звичайного трудового договору (на (не)визначений термін).

Права та обов'язки

Працівник зобов'язаний з'явитися на роботу за викликом роботодавця. З іншого боку, роботодавець зобов’язаний письмово попередити працівника щонайменше за 4 дні. Чи викликає роботодавець працівника в більш короткий термін? Тоді він не повинен на це відповідати.

Подібний термін діє, коли роботодавець викликав працівника, але в цьому вже немає необхідності. У такому випадку роботодавець повинен звільнити працівника за 4 дні. Якщо він не дотримується цього терміну (і він звільняє працівника за 3 дні, наприклад), він зобов’язаний виплатити заробітну плату за години, які були встановлені для працівника.

Також важлива тривалість розмови. Якщо працівник викликаний менше ніж на 3 години, він має право на оплату не менше 3 годин. З цієї причини ніколи не телефонуйте своєму черговому працівнику менше ніж на 3 години.

Передбачувана схема роботи

З 1 серпня 2022 року працівники, які працюють за контрактом без робочих годин, матимуть більше прав. Коли працівник працював протягом 26 тижнів (6 місяців) за контрактом без робочих годин, він може подати роботодавцю запит на передбачувані години. У компанії з <10 співробітниками він повинен відповісти на цей запит письмово протягом 3 місяців. У компанії з понад 10 співробітниками він повинен відповісти протягом 1 місяця. Якщо відповіді немає, запит автоматично приймається.

Фіксовані години

Якщо працівник за безробітним контрактом працював щонайменше 12 місяців, роботодавець зобов’язаний запропонувати працівникові фіксовану кількість годин. Ця пропозиція має бути (принаймні) еквівалентною середній кількості годин, відпрацьованих за рік.

Працівник не зобов’язаний приймати цю пропозицію, а також може вибрати збереження контракту без робочих годин. Якщо працівник зробить це, а потім буде найнятий на наступний рік за контрактом без робочих годин, ви знову зобов’язані зробити пропозицію.

Захворювання

Також під час хвороби працівник за безробітним договором має певні права. Якщо працівник захворіє під час чергування, він отримає принаймні 70% заробітної плати за погоджений період виклику (якщо вона нижча від мінімальної заробітної плати, він отримає встановлену законом мінімальну заробітну плату).

Чи хворіє працівник, який має безробітний контракт, після завершення періоду призову? Тоді він більше не має права на заробітну плату. Чи тоді роботодавець його більше не викликає, хоча він працює принаймні 3 місяці? Тоді він іноді ще зберігає право на заробітну плату. Це може статися, наприклад, через існування обов’язку чергування, яке випливає з припущення, що встановлено фіксовану схему роботи.

Розірвання контракту на нуль годин

Роботодавець не може розірвати договір без робочих годин, просто не викликаючи працівника. Це тому, що договір просто продовжує існувати таким чином. Як роботодавець ви можете розірвати договір лише на підставі закону (оскільки термін дії строкового трудового договору закінчився) або шляхом належного попередження чи розірвання. Це можна зробити шляхом звільнення за обопільною згодою, наприклад, за мировою угодою.

Послідовні контракти

Коли роботодавець щоразу укладає контракт без робочих годин з одним і тим же працівником на фіксований період і укладає новий строковий контракт після припинення цього контракту, він ризикує порушити правила ланцюжка контрактів. в гру.

У разі 3 послідовних контрактів, де інтервали (період, коли працівник не має контракту) кожного разу становлять менше 6 місяців, останній контракт (третій) автоматично перетворюється на безстроковий контракт (без кінцевої дати).

Правило ланцюга також застосовується, коли з працівником було укладено більше ніж 1 контракт з інтервалом до 6 місяців, а тривалість цих контрактів перевищує 24 місяці (2 роки). Після цього останній контракт також автоматично перетворюється на безстроковий.

Як бачите, з одного боку, контракт без робочих годин — це зручний і приємний спосіб для роботодавців дозволити співробітникам працювати гнучко, але з іншого боку, з ним пов’язано багато правил. Крім того, для працівника є небагато переваг контракту без робочих годин.

Після прочитання цього блогу у вас залишилися запитання щодо контрактів на нуль годин або інших форм контрактів за викликом? Якщо так, зв'яжіться з нами. наш адвокати з працевлаштування буде радий допомогти вам надалі.

Law & More