право-на-мовчання-в-кримінальних-справах

Право мовчати в кримінальних справах

Через кілька гучних кримінальних справ, які порушились за минулий рік, право підозрюваного мовчати знову потрапляє в центр уваги. Безумовно, щодо потерпілих та родичів кримінальних правопорушень право підозрюваного мовчати знаходиться під обстрілом, що зрозуміло. Наприклад, минулого року наполегливе мовчання підозрюваного у численних «вбивствах інсуліну» в будинках для людей похилого віку призвело до розчарувань та роздратування серед родичів, які, звичайно, хотіли дізнатись, що сталося. Підозрюваний постійно посилався на своє право мовчати перед окружним судом Роттердама. У довгостроковій перспективі це також дратувало суддів, які тим не менше продовжували намагатися змусити підозрюваного працювати.

Стаття 29 Кримінально-процесуального кодексу

Існують різні причини, чому підозрювані, часто за порадою своїх адвокатів, посилаються на своє право мовчати. Наприклад, це можуть бути суто стратегічні чи психологічні причини, але трапляється також, що підозрюваний побоюється наслідків у кримінальному середовищі. Незалежно від причини право мовчати належить кожному підозрюваному. Це класичне право цивільного, оскільки 1926 р. Було закріплено у статті 29 Кримінально-процесуального кодексу, і тому його слід дотримуватися. Це право базується на принципі, що підозрюваний не повинен співпрацювати за власним переконанням і не може до цього змусити: "Підозрюваний не зобов'язаний відповідати'. Натхненником цього є заборона тортур.

Якщо підозрюваний скористається цим правом, він може тим самим не допустити, щоб його заява вважалася неправдоподібною і недостовірною, наприклад, тому що вона відхиляється від того, що заявили інші, або від того, що включено до матеріалів справи. Якщо підозрюваний на початку мовчить, а його заява пізніше вкладається в інші заяви та справи, він збільшує шанс, що суддя йому повірить. Використання права мовчати також може бути хорошою стратегією, якщо підозрюваний не в змозі дати правдоподібну відповідь на запитання, наприклад, поліції. Адже заяву завжди можна зробити в суді із запізненням.

Однак ця стратегія не позбавлена ​​ризиків. Підозрюваний також повинен знати про це. Якщо підозрюваний буде заарештований і поміщений до досудового тримання, звернення до права мовчати може означати, що поліція та судові органи залишаються підставою для розслідування, на підставі якого триває досудове ув'язнення підозрюваного. Тому можливо, що підозрюваному, можливо, доведеться перебувати в слідчому ізоляторі довше через мовчання, ніж якби він зробив заяву. Крім того, можливо, що після припинення справи або виправдання підозрюваного підозрюваному не буде призначено відшкодування збитків, якщо він сам винен у продовженні досудового ув'язнення. Таку вимогу про відшкодування збитків на цій підставі вже кілька разів відхиляли.

Опинившись у суді, мовчання не позбавлене наслідків і для підозрюваного. Зрештою, суддя може врахувати мовчання у своєму вироку, якщо підозрюваний не надає жодної відкритості, як у заяві про докази, так і у вироку. На думку Верховного суду Нідерландів, мовчання підозрюваного може навіть сприяти засудженню, якщо є достатньо доказів, а підозрюваний не надав жодних подальших пояснень. Адже мовчання підозрюваного суддя може зрозуміти і пояснити таким чином: «Підозрюваний завжди мовчав про свою причетність (...) і, отже, не брав на себе відповідальність за вчинене. " У контексті вироку підозрюваного можна звинуватити в тому, що він мовчав, що не покаявся чи не пошкодував у своїх діях. Чи враховуватимуть судді використання права підозрюваного мовчати під час вироку, залежить від особистої оцінки судді і, отже, може відрізнятися залежно від судді.

Використання права на мовчання може мати переваги для підозрюваного, але це, безумовно, не позбавлене ризику. Це правда, що право підозрюваного на мовчання повинно дотримуватися. Однак, коли йдеться про судовий процес, судді все частіше вважають мовчання підозрюваних власною невигідністю. Зрештою, право підозрюваного мовчати на практиці регулярно суперечить зростаючій ролі у кримінальному провадженні та важливості жертв, вижилих родичів чи суспільства з чіткими відповідями на запитання.

Чи розумно у вашій справі користуватися правом мовчати під час розгляду справи в міліції чи під час засідання, залежить від обставин справи. Тому важливо зв’язатися з адвокатом у кримінальних справах, перш ніж приймати рішення щодо права мовчати. Law & More юристи спеціалізуються на кримінальному праві та із задоволенням надають консультації та / або допомогу. Ви жертва чи родич, що вижив, і чи є у вас запитання щодо права мовчати? Навіть тоді Law & MoreАдвокати готові до вас.

Law & More