Коли закінчується термін дії вимоги?

Коли закінчується термін дії вимоги?

Якщо ви хочете стягнути непогашену заборгованість через тривалий час, може виникнути ризик того, що борг прострочений. Позови про відшкодування збитків або позови також можуть мати строк давності. Як працює давність, що таке строки давності та коли вони починаються? 

Що таке позовна давність?

Позов прострочений, якщо кредитор протягом тривалого часу не вживає заходів для забезпечення оплати вимоги. Після закінчення строку позовної давності кредитор більше не може стягнути вимогу через судЦе не означає, що претензія більше не існує. Позов перетворюється на натуральне зобов'язання, яке не підлягає виконанню. Боржник ще може погасити вимогу наступними способами.

  • Добровільним платежем або платежем «помилково».
  • Шляхом заліку боргу перед боржником

Претензія не втрачає чинності автоматично. Перебіг позовної давності починається лише тоді, коли боржник посилається на нього. Якщо він забуде, у деяких випадках претензію все одно можна стягнути. Одним із таких випадків є акт визнання. Боржник вчиняє дію визнання домовившись про оплату або попросивши відстрочку. Навіть якщо він сплачує частину вимоги, боржник здійснює акт визнання. В акті визнання боржник не може посилатися на позовну давність, навіть якщо строк позовної давності минув багато років тому.

Коли починається перебіг позовної давності?

З моменту, коли вимога підлягає сплаті, починається термін позовної давності. Моментом виникнення вимоги є момент, коли кредитор може вимагати виконання вимоги. Наприклад, умови позики передбачають, що позика в розмірі 10,000 2,500 євро буде погашатися щомісячно частинами по 2,500 XNUMX євро. У цьому випадку XNUMX євро потрібно сплатити через місяць. Загальна сума не підлягає сплаті, якщо внески та відсотки сплачуються акуратно. Крім того, строк позовної давності ще не поширюється на основну суму. Щойно дата платежу мине, внесок настає, і починає відраховуватися термін позовної давності для відповідного внеску.

Скільки триває позовна давність?

Позовна давність через 20 років

Стандартний термін позовної давності становить 20 років після того, як вимога виникла або настала термін її сплати. Деякі претензії мають коротший термін позовної давності, але навіть на ці претензії все одно поширюється 20-річний період, якщо вони встановлені рішенням суду, наприклад ухвалою суду.

Позовна давність через п'ять років

На наступні вимоги поширюється 5-річний термін позовної давності (якщо немає судового рішення):

  • Вимога про виконання угоди про надання або виконання (наприклад, грошова позика).
  • Вимога про періодичну виплату. Ви можете думати про сплату відсотків, орендної плати, заробітної плати або аліментів. Для кожного платіжного періоду починається окремий строк позовної давності.
  • Позов про неналежну оплату. Припустимо, ви випадково зробили жиро-платіж незнайомій особі, термін починається з моменту, коли вам стало відомо про це, і ви також знаєте особу одержувача.
  • Позов про відшкодування збитків або узгоджену неустойку. П'ятирічний строк відраховується з наступного дня після заподіяння шкоди і встановлення порушника.

Позовна давність через два роки

Окрема норма стосується споживчих покупок. Споживча покупка — це рухома річ (щось, що ви можете побачити й помацати, але, як виняток, також включається електроенергія) між професійним продавцем і споживачем (покупцем, який не виконує професійну чи комерційну діяльність). Таким чином, це не включає постачання послуг, таких як курси або замовлення для догляду за садом, якщо товар також не постачається.

Стаття 7:23 Цивільного кодексу (BW) передбачає, що права покупця на ремонт або компенсацію втрачаються, якщо він не поскаржиться на це протягом розумного часу після того, як він виявить (або міг виявити), що поставлений товар не відповідає Угода. Що означає «розумний термін» залежить від обставин, але період у 2 місяці для споживчої покупки є розумним. Згодом претензії покупця спливають через два роки після отримання скарги.

Примітка! Це також може включати грошову позику, взяту безпосередньо для придбання матеріального майна споживачем. Наприклад, розглянемо кредитний договір на купівлю автомобіля для приватного користування. Поки розстрочка сплачена, основна сума не підлягає сплаті. Як тільки з будь-якої причини витребувано основну суму, наприклад боржник припиняє платити, починає відраховуватися дворічний термін позовної давності.

Початок перебігу строку позовної давності

Термін давності не починається автоматично. Це означає, що вимога існує без змін і може бути стягнута. Саме боржник повинен прямо посилатися на строк позовної давності. Припустімо, що він забув це зробити і все одно продовжує виконувати акт визнання, наприклад, все ще сплачуючи частину боргу, запитуючи про відстрочку або погоджуючи графік платежів. У цьому випадку він більше не зможе посилатися на термін давності пізніше.

Якщо боржник належним чином оскаржить строк давності, позов більше не може призвести до судового рішення. Якщо є рішення суду, то (через 20 років) воно вже не може призвести до виконання судовим приставом. Тоді рішення суду є недійсним.

Мова 

Позовна давність зазвичай переривається через те, що кредитор повідомляє боржника про сплату або іншим чином дотримується угоди. Переривання здійснюється шляхом інформування кредитора до закінчення строку позовної давності про те, що вимога все ще існує, наприклад, через зареєстроване нагадування про оплату або повістку. Однак нагадування або повідомлення має відповідати кільком умовам, щоб перервати строк давності. Наприклад, він завжди повинен бути в письмовій формі, і кредитор повинен однозначно залишати за собою право на виконання. Якщо адреса боржника невідома, переривання може бути здійснено шляхом публічного оголошення в обласній чи всеукраїнській газеті. Іноді позов можна перервати лише поданням судового позову, або провадження необхідно розпочати незабаром після письмового переривання. При розгляді цієї складної справи бажано завжди звертатися до юриста з договірного права.

По суті, кредитор повинен мати можливість довести, що строк було перервано, якщо боржник посилається на захист позовної давності. Якщо він не має доказів, а боржник, таким чином, набирає строк позовної давності, вимога більше не може бути виконана.

Розширення 

Кредитор може продовжити строк позовної давності у разі накладення загального арешту на майно боржника внаслідок банкрутства. Протягом цього строку ніхто не може звернутися до боржника, тому законодавець передбачив, що строк позовної давності не може закінчитися під час банкрутства. Однак після ліквідації період продовжується знову до шести місяців після закінчення банкрутства, якщо термін позовної давності закінчується під час або протягом шести місяців після банкрутства. Кредиторам слід уважно стежити за листами довіреної особи. Він надішле кожному кредитору, якщо він зареєстрований у справі про банкрутство, повідомлення про припинення справи про банкрутство.

Постанова суду

До позову, встановленого судовим рішенням, незалежно від строку позовної давності застосовується 20-річний строк. Але цей термін не поширюється на процентний борг, який був виголошений на додаток до наказу про сплату основної суми. Припустімо, що комусь наказано заплатити 1,000 євро. Він також зобов'язаний сплатити встановлені законом відсотки. Вирок може виконуватися протягом 20 років. Однак для сплати відсотків застосовується 5-річний термін. Таким чином, якщо судове рішення не виконується до закінчення десяти років і не відбулося жодної перерви, відсотки за перші п’ять років погашаються. Примітка! Переривання також є винятком. Зазвичай після перерви знову починається новий термін такої ж тривалості. Це не стосується 20 років вироку суду. Якщо цей термін переривається незадовго до закінчення 20 років, починає відраховуватися новий період лише п’ять років.

Наприклад, ви не впевнені, що ваша вимога до боржника прострочена? Вам потрібно з'ясувати, чи ваш борг перед кредитором все ще може бути витребуваний кредитором через термін позовної давності? Не вагайтеся і контакт наші юристи. Ми будемо раді допомогти вам і надалі!

Law & More