Визнання та виконання іноземних рішень у Нідерландах

Визнання та виконання іноземних рішень у Нідерландах

Чи можна визнати та/або виконати у Нідерландах рішення, винесене за кордоном? Це поширене питання в юридичній практиці, яке регулярно розглядає міжнародні сторони та суперечки. Відповідь на це питання не однозначна. Доктрина визнання та виконання іноземних рішень є досить складною через різні закони та нормативні акти. Цей блог містить коротке пояснення чинного законодавства та нормативних актів у контексті визнання виконання рішень іноземних держав у Нідерландах. Виходячи з цього, у цьому блозі буде дано відповідь на вищевказане питання.

Що стосується визнання та виконання судових рішень іноземних держав, стаття 431 Цивільного процесуального кодексу (DCCP) є центральною в Нідерландах. Це передбачає наступне:

'1. З урахуванням положень статей 985-994 ні рішення, прийняті іноземними судами, ні автентичні документи, складені за межами Нідерландів, не можуть бути виконані в Нідерландах.

2. Справи можуть бути розглянуті та врегульовані знову в суді Нідерландів. '

Стаття 431, пункт 1 DCCP - виконання рішення іноземного суду

Абзац перший ст. 431 DCCP розглядає питання виконання судових рішень іноземних держав і зрозуміло: основний принцип полягає в тому, що іноземні судові рішення не можуть бути виконані в Нідерландах. Однак перший абзац вищезазначеної статті йде далі і передбачає, що також існує виняток із основного принципу, а саме у випадках, передбачених статтями 985-994 ДКПП.

Статті 985-994 ДКПП містять загальні правила щодо процедури примусового виконання законних прав, створених в іноземних державах. Ці загальні правила, також відомі як процедура екзекватури, застосовуються згідно зі статтею 985 (1) DCCP лише у тому випадку, якщо "рішення, винесене судом іноземної держави, підлягає виконанню в Нідерландах на підставі договору або в силу закон'.

Наприклад, на європейському рівні (ЄС) у цьому контексті існують такі відповідні нормативні акти:

  • Регламент EEX з міжнародних цивільних та комерційних питань
  • Регламент Ibis про міжнародний розлучення та батьківську відповідальність
  • Положення про аліменти про міжнародне утримання дітей та подружжя
  • Положення про право власності подружжя про міжнародне право власності подружжя
  • Регламент партнерства про право власності на міжнародне партнерство
  • Постанова про спадщину щодо міжнародного права правонаступництва

Якщо іноземне судове рішення підлягає виконанню в Нідерландах на підставі закону чи договору, то це рішення автоматично не є виконавчим наказом, тому воно може бути виконане. З цією метою спочатку слід попросити суд Нідерландів надати дозвіл на виконання, описаний у статті 985 ДКПП. Це не означає, що справу буде переглядати повторно. Це не так, згідно зі статтею 985 Rv. Однак існують критерії, на основі яких суд оцінює, чи буде надана відпустка чи ні. Точні критерії визначені в законі або договорі, на підставі яких це рішення підлягає виконанню.

Стаття 431, пункт 2 DCCP - визнання іноземного судового рішення

У разі, якщо між Нідерландами та іноземною державою немає договору про виконання, іноземне рішення відповідно до ст. 431 пункт 1 DCCP у Нідерландах не підлягає виконанню. Прикладом цього є російське рішення. Зрештою, між Королівством Нідерландів та Російською Федерацією немає договору, який би регулював взаємне визнання та виконання рішень у цивільних та господарських справах.

Якщо сторона все ж хоче виконати іноземне рішення, яке не підлягає виконанню в силу договору чи закону, пункт 431 статті 2 ДКПП пропонує альтернативу. Другим абзацом статті 431 ДКПП передбачено, що сторона, на користь якої вирок був винесений в іноземному рішенні, може знову звернутися до суду з голландським судом, щоб отримати порівнянне рішення, яке може бути виконане. Той факт, що іноземний суд вже прийняв рішення щодо того самого спору, не перешкоджає повторному зверненню спору до суду Нідерландів.

У цьому новому провадженні відповідно до пункту 431 статті 2 DCCP суд Нідерландів буде «оцінювати у кожному конкретному випадку, чи слід і в якій мірі повноваження віднести до іноземного судового рішення» (HR 14 листопада 1924, NJ 1925, Бонтмантел). Основний принцип тут полягає в тому, що іноземне рішення (яке набуло сили res judicata) визнається в Нідерландах, якщо такі мінімальні вимоги були сформовані у рішенні Верховного Суду від 26 вересня 2014 року (ECLI: NL: HR: 2014: 2838, Газпромбанк) заповнено:

  1. юрисдикція суду, який виніс іноземне рішення, ґрунтується на підставі юрисдикції, загальноприйнятій за міжнародними стандартами;
  2. іноземне рішення було винесено в судовому порядку, який відповідає вимогам належного судочинства та з достатніми гарантіями;
  3. визнання іноземного судового рішення не суперечить публічному порядку Нідерландів;
  4. немає жодного питання про ситуацію, в якій іноземне рішення є несумісним з рішенням голландського суду, ухваленим між сторонами, або з попереднім рішенням іноземного суду, винесеним між тими самими сторонами у спорі на ту саму тему, і воно ґрунтується з тієї ж причини.

Якщо вищезазначені умови виконані, розгляд справи по суті не може бути здійснено, і суд Нідерландів може вистачити засудження іншої сторони до того, до якого він вже був засуджений у іноземному рішенні. Зверніть увагу, що в цій системі, розробленій у прецедентному праві, іноземне рішення не оголошується «примусовим до виконання», але нове засудження виноситься в нідерландському рішенні, яке відповідає засудженню в іноземному рішенні.

Якщо умови а) - г) не виконуються, судом все одно доведеться суттєво розглядати суд. Чи і якщо так, то яке доказове значення має бути надано іноземному рішенню (не підлягає визнанню), залишається на розсуд судді. З прецедентної практики випливає, що, коли йдеться про умови громадського порядку, суд Нідерландів надає значення принципу права бути заслуханим. Це означає, що якщо іноземне рішення було винесено з порушенням цього принципу, його визнання, ймовірно, суперечило б державній політиці.

Чи берете ви участь у міжнародно -правовому спорі, і чи хочете, щоб ваше іноземне рішення було визнане або виконане в Нідерландах? Будь ласка зв'яжіться Law & More. У Law & More, ми розуміємо, що міжнародно-правові спори є складними і можуть мати далекосяжні наслідки для сторін. Ось чому Law & MoreРосійські адвокати використовують особистий, але адекватний підхід. Разом з вами вони аналізують вашу ситуацію та намічають подальші кроки, які потрібно вжити. При необхідності наші юристи, які є експертами в галузі міжнародного та процесуального права, також будуть раді допомогти вам у будь -яких процедурах визнання чи виконання.

Law & More