Сурогатне материнство в Нідерландах

Сурогатне материнство в Нідерландах

Вагітність, на жаль, не є само собою зрозумілим для кожного з батьків, хто бажає мати дітей. На додаток до можливості усиновлення, сурогатне материнство може бути варіантом для передбачуваного батька. На даний момент в Нідерландах сурогатне материнство не регулюється законодавством, що робить незрозумілим правовий статус як батьків, яких передбачається, так і сурогатної матері. Наприклад, що робити, якщо сурогатна мати хоче зберегти дитину після народження або передбачувані батьки не хочуть брати дитину до своєї сім'ї? І ви також автоматично стаєте законним батьком дитини при народженні? Ця стаття відповість на ці питання та на багато інших для вас. Окрім цього, обговорюється проект „Білла про дитину, сурогатне материнство та батьківство”.

Чи дозволено сурогатне материнство в Нідерландах?

Практика пропонує дві форми сурогатного материнства, обидві дозволені в Нідерландах. Це форми традиційного та гестаційного сурогатного материнства.

Традиційне сурогатне материнство

При традиційному сурогатному материнстві використовується власне яйце сурогатної матері. Це призводить до того, що при традиційному сурогатному материнстві сурогатна мати завжди є генетичною матір’ю. Вагітність настає шляхом запліднення спермою бажаного батька або донора (або природженим шляхом). Спеціальних законодавчих вимог щодо здійснення традиційного сурогатного материнства немає. Більше того, медична допомога не потрібна.

Гестаційне сурогатне материнство

Натомість медична допомога необхідна у разі сурогатного материнства вагітних. У цьому випадку позаматкове запліднення спочатку проводиться за допомогою ЕКО. Згодом запліднений ембріон поміщається в матку сурогатної матері, в результаті чого в більшості випадків це не генетична мати дитини. Через необхідне медичне втручання до цієї форми сурогатного материнства в Нідерландах застосовуються суворі вимоги. Сюди входить те, що обидва передбачувані батьки генетично пов’язані з дитиною, що медична необхідність передбачуваної матері, що призначені батьки самі знаходять сурогатну матір, і що обидві жінки потрапляють у вікові рамки (до 43 років для донор яйцеклітини та до 45 років для сурогатної матері).

Заборона на просування (комерційного) сурогатного материнства

Той факт, що в Нідерландах дозволено як традиційне, так і гестаційне сурогатне материнство, не означає, що сурогатне материнство завжди дозволено. Дійсно, Кримінальний кодекс передбачає, що пропаганда (комерційного) сурогатного материнства заборонена. Це означає, що жодні веб-сайти не можуть рекламувати, щоб стимулювати попит та пропозицію навколо сурогатного материнства. Крім того, передбачуваним батькам не дозволяється шукати сурогатну матір публічно, наприклад, через соціальні мережі. Це стосується і навпаки: сурогатна мати не має права публічно шукати батьків, яких передбачають. Крім того, сурогатні матері можуть не отримувати жодної фінансової компенсації, за винятком (медичних) витрат, які вони несуть.

Договір сурогатного материнства

Якщо обрано сурогатне материнство, дуже важливо досягти чітких домовленостей. Зазвичай це робиться шляхом складання договору про сурогатне материнство. Це безформовий контракт, тому всі види угод можуть бути укладені як для сурогатної матері, так і для передбачуваних батьків. На практиці такий контракт важко забезпечити законним виконанням, оскільки він розглядається як суперечливий моралі. З цієї причини добровільна співпраця як сурогатних, так і передбачуваних батьків протягом усього процесу сурогатного материнства має велике значення. Сурогатна мати не може бути зобов'язана відмовитись від дитини після народження, а передбачувані батьки не можуть взяти дитину до своєї сім'ї. Через цю проблему передбачувані батьки все частіше вибирають шукати сурогатну матір за кордоном. Це викликає проблеми на практиці. Ми хотіли б направити вас до нашої статті міжнародне сурогатне материнство.

Легальне батьківство

Через відсутність конкретного правового регулювання щодо сурогатного материнства, ви як передбачуваний батько не стаєте автоматично законним батьком при народженні дитини. Це пояснюється тим, що голландський закон про батьківство заснований на принципі, згідно з яким народжена мати завжди є законною матір’ю дитини, в тому числі у випадку сурогатного материнства. Якщо сурогатна мати одружена на момент народження, партнер сурогатної матері автоматично визнається батьком.

Ось чому на практиці застосовується наступна процедура. Після народження та (законного) оголошення про це, дитина за згодою Комітету з питань догляду та захисту дітей інтегрована в сім'ю передбачуваних батьків. Суддя усуває сурогатну матір (і, можливо, також її дружину) з батьківських повноважень, після чого призначені батьки призначаються опікунами. Після того, як передбачені батьки протягом року доглядали та виховували дитину, можна усиновити дитину разом. Інша можливість полягає в тому, що призначений батько визнає дитину або встановив батьківство законно (у випадку, якщо сурогатна мати не перебуває у шлюбі або відмовляється в батьківстві її чоловіка). Тоді призначена мати може усиновити дитину після одного року виховання та догляду за дитиною.

Проект законодавчої пропозиції

Проект «Законопроекту про дитину, сурогатне материнство та батьківство» спрямований на спрощення вищезазначеної процедури отримання батьківства. Виходячи з цього, виняток включається в правило, згідно з яким народжена мати завжди є законною матір'ю, а саме шляхом надання батьківства після сурогатного материнства. Це може бути організовано до зачаття за допомогою спеціальної процедури клопотання сурогатної матері та передбачуваних батьків. Потрібно подати угоду про сурогатне материнство, яка буде розглянута судом з урахуванням правових умов. Сюди входять: усі сторони мають вік згоди та погоджуються проводити консультації, а також, що один із передбачуваних батьків має генетичні стосунки з дитиною.

Якщо суд затверджує програму сурогатного материнства, передбачувані батьки стають батьками під час народження дитини, а тому зазначені як такі у свідоцтві про народження дитини. Згідно з Конвенцією ООН про права дитини, дитина має право знати про власне походження. З цієї причини створюється реєстр, в якому зберігається інформація, що стосується біологічного та юридичного походження, якщо вона відрізняється одна від одної. Нарешті, законопроект передбачає виняток із заборони посередництва в сурогатному материнстві, якщо це здійснює незалежна юридична особа, призначена міністром.

Висновок

Хоча (некомерційне традиційне та гестаційне) сурогатне материнство дозволено в Нідерландах, за відсутності спеціальних норм це може призвести до проблемного процесу. Під час процесу сурогатного материнства залучені сторони (незважаючи на договір сурогатного материнства) залежать від добровільної співпраці один одного. Крім того, не автоматично трапляється так, що передбачувані батьки отримують законне батьківство над дитиною при народженні. Проект законопроекту під назвою "Дитина, сурогатне материнство та батьківство" намагається пояснити юридичний процес для всіх залучених сторін, надаючи правові норми щодо сурогатного материнства. Однак парламентський розгляд цього питання, швидше за все, відбуватиметься лише в наступне правління.

Чи плануєте Ви розпочати програму сурогатного материнства як передбачуваний батько чи сурогатна мати, і хотіли б Ви додатково регулювати своє правове становище на договірних умовах? Або вам потрібна допомога в отриманні законного батьківства при народженні дитини? Тоді звертайтесь Law & More. Наші юристи спеціалізуються на сімейному праві та раді допомогти.

Law & More